Naucz się korzystać z możliwości umysłu

Naucz się korzystać z możliwości umysłu

Ponieważ czytasz ten tekst, to prawdopodobnie interesujesz się możliwościami jakie posiada Twój mózg. Zapewne spotykasz się czasami z wynikami badań, z których wynika iż używamy tylko od 1 do 20% mózgu. Reszta neuronów, czyli komórek mózgowych, pozostaje w rezerwie. Jak by to było, gdybyś potrafił zaprzęgnąć chociaż połowę lub ¾ neuronów?
/ 31.08.2010 12:17
Naucz się korzystać z możliwości umysłu

Czy słyszałeś o czymś takim jak „pamięć doskonała”? Albo o geniuszach, takich jak Leonardo da Vinci czy Albert Einstein? Na pewno tak. Czy zastanawiałeś się co jest powodem ich genialności?

Widzisz, jak wynika z badań, geniusz to osoba która używa swojego umysłu w specjalny sposób. Ty również możesz nauczyć się używać swojego umysłu w specjalny sposób! Wystarczy poznać odpowiednie techniki, wprowadzić zmiany do swojego życia i wykonać trochę ćwiczeń, bo praktyka czyni mistrza!

Nie wiem czy uświadamiasz sobie, że mózg człowieka, stanowiący jedynie 2.5% masy ciała, zużywa 120 g glukozy (cukru prostego) w ciągu jednej doby. Stanowi to aż 60% całkowitego zużycia glukozy u człowieka w trakcie spoczynku! Oprócz tego, zużywa on 20% procent tlenu, który dostarczasz do ciała!

Mózg zawiera ok. 1 biliona komórek nerwowych, z których każda posiada dziesiątki, a nawet tysiące wypustek nerwowych. Ich długość waha się od 1 mm do 1,5 metra (aksony)! Każda komórka nerwowa mózgu, wg badań Piotra Anochina z Uniwersytetu Moskiewskiego, może wytworzyć połączenia z 1028 innych komórek. Czyli napisana liczba wszystkich możliwych kombinacji w całym mózgu, jest cyfrą 1 z 10,5 mln km zer!

Wg badań wynika, że każdy neuron zdolny jest wytworzyć równocześnie 10 000 lub więcej połączeń nerwowych z innymi komórkami. Potencjał jaki z tego wynika, jest więc niemal nieograniczony!

Każdy szlak nerwowy jest jak leśna ścieżka. Im częściej po tej ścieżce chodzisz, tym bardziej ją udeptujesz i kolejnym razem łatwiej jest przejść. Tak samo, im częściej wykonujesz jakąś nową czynność (prowadzenie samochodu, wystąpienie publiczne czy szybkie czytanie), tym łatwiej i szybciej robisz to kolejnym razem.

Do tego dochodzą cztery etapy nauki, zaczynając od nieświadomej niekompetencji (nie wiesz, że czegoś nie umiesz), przez świadomą niekompetencję (wiesz, że czegoś nie umiesz), następnie przez świadomą kompetencję (wykonujesz jakąś czynność, poświęcając jej świadomą uwagę), aż po nieświadomą kompetencję (np. prowadzenie samochodu po kilku latach, pisanie bezwzrokowe na klawiaturze, czy pływanie). Nieświadoma kompetencja ma miejsce wtedy, gdy nauczysz swoją nieświadomą część umysłu jakiejś czynności. Potem, nieświadomy umysł wykonuje całą pracę za Ciebie!

Odnośnie umysłu pewnie już wiesz, posiadasz dwa podstawowe typy świadomości: podświadomość (umysł podświadomy) i świadomość (umysł świadomy). Podświadomość to olbrzymia baza danych, zawierająca informacje do 10-11 potęgi. Jest jak ta część góry lodowej, która znajduje się pod powierzchnią wody. Natomiast świadomość, jest tylko wierzchołkiem tej góry lodowej. Kontroluje świadome procesy i daje złudzenie, że to Ty kontrolujesz swoje życie (ponieważ tak na prawdę, największy wpływ ma właśnie nieświadomość).

Twój mózg przetwarza 400 miliardów bitów informacji na sekundę, z czego tylko 2 tysiące trafia do świadomości. Wynika z tego, że większość operacji wykonywana jest właśnie poza Twoją świadomością.

Mózg podzielony jest na dwie półkule: prawą i lewą. Obie cechują się innymi właściwościami. Prawa półkula, tzw. Willi, posiada świadomość intuicyjną, syntetyzującą, wyobrażeniową, twórczą, wizualną, przestrzenną, muzyczno-tonalną. Dostrzega obraz całości, zamiast pojedynczych obiektów. Mówi się, że widzi las, a nie drzewo.

Zobacz też : Sprawdź swoją prawa półkulę

Lewa półkula, tzw. Wilfred, posiada świadomość logiczną, racjonalną, analityczną, matematyczną, werbalną i liniową. Dostrzega pojedyncze obiekty, a nie całość. Mówi się, że widzi drzewo, a nie las.

Twój mózg generuje 4 rodzaje fal elektrycznych (możliwych do sprawdzenia przez EEG): alfa, beta, theta i delta. Fale beta dominują u Ciebie teraz, gdy czytasz ten tekst. Są one powiązane ze świadomością zewnętrzną, czyli odbiorem informacji. Fale alfa i theta dominują podczas medytacji, hipnozy, głębokiej modlitwy czy efektywnej nauki (stan wyćwiczony, np. u absolwentów Metody Silvy).

Naturalnie występują też podczas snu (przez stan alfa przechodzisz codziennie budząc się i zasypiając, oraz w trakcie snu przechodząc przez różne fazy). Fale theta umożliwiają wytwarzanie naturalnych środków znieczulających, które automatycznie wydzielane są podczas szoku (dla tego ofiary ciężkich wypadków często nie czują bólu), lub mogą być wytwarzane dzięki hipnozie, autohipnozie lub technikom samokontroli.

Zadania jakie wykonuje Twój mózg, to rejestracja bodźców, magazynowanie informacji (zapamiętywanie, odtwarzanie w razie potrzeby), analiza (rozpoznawanie schematów, przetwarzanie danych), ekspresja (komunikacja, twórczość, myślenie) oraz kontrola procesów fizycznych, psychicznych i czynności organizmu.

Teraz pozwól, że przejdę do Twoich genialnych oczu. Każde z nich, posiada 130 mln receptorów odbierających bodźce świetlne. W tym, każdy receptor odbiera min. 5 milionów fotonów świetlnych!

Widzenie peryferyjne obsługuje aż 80% receptorów (zasada Pareto w Twoim ciele?), a tylko 20% to widzenie centralne, które wykorzystujesz do czytania, którym skupiasz się na widzianym obrazie. Te 80% możesz ćwiczyć, aby odbierać nimi świadomie obraz! Już teraz możesz zauważyć, jak olbrzymie posiadasz możliwości! Jednak to dopiero początek!

Twoje oczy rozpoznają 10 milionów kolorów. Dekodują scenę zawierającą biliony informacji, z fotograficzną dokładnością w niecałe 10 sekund!

Oczy reagują na emocje, co wykorzystuje wielu sprzedawców. Wyrażają one to, co czujesz w danej chwili, pokazują o czym myślisz. Przykładowo, tworząc jasny lub ciemny obraz w umyśle, źrenice zwężają się lub rozszerzają. Gdy obraz przybliżasz lub oddalasz (nadal w umyśle!), Twoje soczewki zmieniają wypukłość! Dlatego być może powiada się, że oczy są odzwierciedleniem duszy, bo możesz w nich zobaczyć niemal wszytko. Kwestia odpowiednich umiejętności i wiedzy, którą również Ty możesz z łatwością posiąść!

Zobacz też : Dbaj o swoje oczy

Szacuje się, że zbudowanie maszyny która mogłaby być zamiennikiem oka, kosztowałaby 70 mln euro, i posiadałaby wielkość domu!

Teraz, czy masz jeszcze jakieś ostatnie wątpliwości, co do tego jak genialny posiadasz potencjał? Jak widzisz, dostałeś od natury „sprzęt” o niewyobrażalnych możliwościach. Tylko od Ciebie zależy, w jakim stopniu go wykorzystasz!

Czy nadal będziesz korzystał z kilku procent, tak jak niektórzy używają komputera tylko do pisania tekstu? Czy może warto przestudiować jego instrukcję obsługi (czyli zapoznać się z technikami pamięciowymi, zasadami efektywnej nauki i szybkiego czytania), aby zacząć w pełni korzystać ze swoich możliwości?

Zobacz też : Jak się uczyć efektywnie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.10.2010 21:31
niesamowite, ten przykład z maszyną, która mogłaby zastąpić oko - fenomenalny!