kobieta załatwia sprawy urzędowe fot. Fotolia

Nastoletnia matka - jak otrzymać wsparcie od państwa

Przez ciążę twoja sytuacja materialna znacznie się pogorszyła? Zobacz, gdzie możesz szukać pomocy i jak ją otrzymać.
/ 09.01.2013 15:29
kobieta załatwia sprawy urzędowe fot. Fotolia

Pomoc ze strony instytucji państwowych

Rzecznik praw Dziecka i Rzecznik Praw Pacjenta pomogą w uzyskaniu pomocy finansowej i socjalnej. Warto także udać się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej dla danej dzielnicy czy gminy. Pracownicy socjalni udzielą wszelkich porad, wskażą możliwości i kierunki działania. Programów socjalnych dla nastoletnich mam nie ma w Polsce. Tworzą je organizacje non profit. Na szczególną uwagę zasługuje Program Mama w Szkolnej Ławce Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Jak samodzielnie pomóc samej sobie?

Najważniejsze to uwierzyć we własne siły i się nie poddawać. Rozmawiać z kim tylko się da. Pukać do drzwi zarówno instytucji państwowych, jak i prywatnych, szukając wsparcia i zrozumienia. Żyć godnie i z determinacją poszukiwać właściwych rozwiązań, a nade wszystko szukać wsparcia wśród bliskich, krewnych i znajomych. Na pewno znajdzie się wśród nich osoba, dla której dobro nastoletniej mamy i jej dziecka będzie priorytetem. Jeśli choć jedna osoba zainteresuje się losem młodej dziewczyny, zacznie jej pomagać, wtedy może okazać się, że i inni pójdą tą samą drogą.

Tam gdzie instytucje państwowe stają się niewydolne, sami ludzie potrafią okazać dużo zrozumienia i empatii. I właśnie na to zjawisko społeczne powinny liczyć nastoletnie mamy w Polsce.

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się ze specjalistą z DoulaSERVICE za pośrednictwem TELEFONU ZAUFANIA: 603-897-586

Więcej informacji o działalności DoulaSERVICE znajdziesz na www.doulaservice.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)