smutna nastolatka fot. Fotolia

Nastoletnia matka - co robić, gdy rodzice wyrzucili mnie z domu

Powiedziałaś rodzicom, że jesteś w ciąży, a oni zareagowali inaczej niż się spodziewałaś? Podpowiadamy, co możesz zrobić w tej sytuacji.
/ 09.01.2013 07:54
smutna nastolatka fot. Fotolia

Pomoc ze strony Państwa

Istnieją w Polsce Domy dla samotnych Matek. Warto także udać się po poradę do Rzecznika Praw Człowieka, Rzecznika Praw Dziecka. Obie te instytucje państwowe poprowadzą Cię odpowiednią ścieżką.

Jak poprawić stosunki z rodzicami i wrócić do domu?

Jeśli rodzice wyrzucili Cię z domu, mimo wszystko szukaj możliwości kontaktu z nimi i powrotu do domu. Oni zapewne mają swoje problemy i lęki, którymi nigdy nie dzielili się z Tobą, a które w sytuacji trudnej dały o sobie znać, jak choćby nerwowe zachowanie nie akceptujące Twojej rzeczywistej sytuacji. Kiedy szok minie, a ich nastoletnia córka będzie szukała nadal z nimi kontaktu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lęki osłabną i zechcą się z Tobą spotkać. Trzeba ten moment możliwie dobrze wykorzystać.

Jak zainicjować spotkanie z rodzicami?

Najpierw należy spotkać się we czwórkę, czyli Ty i ojciec dziecka wraz z Twoimi rodzicami. Dobrze się do niego przygotujcie, gdyż padną pytania o kontynuowanie szkoły, środki na utrzymanie młodej rodziny, a także co z dzieckiem, które niebawem się urodzi. Przygotowani do udzielenia odpowiedzi zaprezentujecie się rodzicom jako odpowiedzialni młodzi ludzie, którzy pomimo niefortunnego w skutkach zdarzenia są przygotowani do ról rodzicielskich. Zwrócenie się o pomoc w realizacji tego trudnego planu pozwoli w dłuższym czasie zbudować zdrowe relacje rodzinne.

Warto także podobne spotkanie zaplanować i przeprowadzić z rodzicami ojca Twojego dziecka.

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się ze specjalistą z DoulaSERVICE za pośrednictwem TELEFONU ZAUFANIA: 603-897-586

Więcej informacji o działalności DoulaSERVICE znajdziesz na www.doulaservice.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)