Nastoletnia matka - co robić, gdy ojciec dziecka odszedł

Nastoletnia matka - co robić, gdy ojciec dziecka odszedł

Zaszłaś w ciążę, a twój partner postanowił od ciebie odejść? Podpowiadamy, jak sobie poradzić w tej trudnej sytuacji.
/ 12.11.2012 16:05
Nastoletnia matka - co robić, gdy ojciec dziecka odszedł

Jak poradzić sobie, gdy ojciec dziecka odszedł? - odpowiedzi udziela ekspert DoulaSERVICE

Problem jest bardzo złożony i odpowiedź na niego zależy od pewnych uwarunkowań, które nie są ujęte wraz z postawionym pytaniem. Aby rzeczowo ustosunkować się do pytania należy zadać kilka dodatkowych:

1. Jaki jest w chwili obecnej wiek mamy?
2. Jaki jest w chwili obecnej status materialny mamy?
3. Czy na chwilę obecną nastoletnia mama jest uczniem szkoły średniej czy nie?

Podstawową rzeczą jest wsparcie własnych rodziców. To oni powinni wspierać i pomagać swojej córce przez cały okres jej ciąży, a także dalej, już po porodzie. Szczera rozmowa, podczas której młodociana mama będzie miała swój jasno sprecyzowany i uargumentowany plan, pozwoli na zbudowanie odpowiednio dobrych stosunków rodzinnych i wydatną pomoc ze strony rodziców. Warto też o ciąży powiadomić rodziców ojca dziecka. To przecież także Dziadkowie i im również należy się pełna informacja.

Może się okazać, że są żywo zainteresowani wnukiem pomimo obojętności ze strony ich syna. Nigdy nie wiadomo kto i kiedy może nam pomóc. Młodociani ojcowie w pierwszej chwili po usłyszeniu o swoim ojcostwie są także zszokowani i nie myślą racjonalnie. Potrzeba czasu, aby uświadomili oni sobie o odpowiedzialności jaka na nich ciąży. Na pewno nie należy odstępować od dochodzenia swoich praw jakimi bez wątpienia są alimenty. Ustalenie ojcostwa (gdyby ojciec dziecka nie chciał się do niego przyznać) jest dzisiaj sprawą nieskomplikowaną. Sąd rodzinny już na pierwszej rozprawie w takim przypadku zasądza na korzyść małoletniej mamy.

Informacje na temat telefonu zaufania

Telefon zaufania DoulaSERVICE powstał specjalnie z myślą o nastoletnich mamach. W każdy czwartek w godz. 20:00 - 21:00 pod numerem 603-897-586, będą miały one możliwość podzielenia się swoimi obawami, wątpliwościami, problemami oraz uzyskania wielu przydatnych informacji na temat ich praw i perspektyw.

DoulaSERVICE jest przekonana, że każda mama, bez względu na jej wiek, zasługuje na wsparcie w tym wyjątkowym okresie życia.

Więcej informacji o działalności DoulaSERVICE znajdziesz na www.doulaservice.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)