nastolatkowie, nastolatki fot. Fotolia

Nastolatki – dlaczego mają coraz większe problemy ze wzrokiem

Prawie połowa uczniów szkół średnich ma wadę wzroku. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, gdy u nastolatków pojawi się wada wzroku? Jak dbać na co dzień o oczy, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia lub pogłębienia się wady?
Katarzyna Krajewska / 04.07.2019 15:54
nastolatkowie, nastolatki fot. Fotolia

Nastolatki coraz częściej korzystają z komputerów i telefonów komórkowych. Patrzenie się w monitory przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie powoduje, że mają coraz gorszy wzrok. Nie wolno lekceważyć tego problemu, tylko od razu podjąć odpowiednie działania.

Wady wzroku u nastolatków

Współczesny styl życia nastolatków sprawia, że ich wzrok jest przeciążony patrzeniem z bliska.  Komputery i Internet, telefony komórkowe, gry komputerowe – to one przede wszystkim wypełniają czas współczesnego nastolatka. Zastąpiły odpoczynek na świeżym powietrzu, co odbija się m.in. na ich wzroku. Według najnowszych badań, wady wzroku dotknęły już prawie połowę młodych osób w Polsce. Najczęściej jest nią krótkowzroczność, czyli problem z nieostrym widzeniem z odległości przy jednoczesnym dobrym widzeniu z bliska.

– Oko ludzkie ewolucyjnie przyzwyczajone jest do patrzenia na odległość. Natomiast współcześnie nasz wzrok skupia się na tym, co jest bardzo bliskiepracujemy i odpoczywamy przy monitorach komputerów, świat oglądamy w telewizji, informacje czerpiemy z gazety i z ekranu telefonów komórkowych. Nawet produkty spożywcze, które kupujemy, opatrzone są etykietami opisanymi drobną czcionką. Nasz wzrok nie jest do tego przystosowany, stąd coraz częściej występujące wady wzroku, zwłaszcza u osób młodych – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Sytuacja jest na tyle poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za priorytetowe problemy widzenia z bliskich odległości.

Problemy ze wzrokiem - 6 najczęstszych objawów

Co zrobić, gdy nastolatek niewyraźnie widzi?

Sytuacja z nastolatkami – w porównaniu z dziećmi w wieku szkolnym – jest o tyle prostsza, że są oni w stanie sami ocenić swój komfort widzenia. Tym samym mogą stwierdzić czy wystąpiło ewentualne pogorszenie widzenia, które ostatecznie może być wynikiem wady wzroku.

Niestety, szybki styl życia młodych ludzi często sprawia, że ignorują oni objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wady wzroku. Nasze kilkunastoletnie dziecko może ukrywać ten fakt także ze względu na „lęk” przed noszeniem okularów. Dlatego, nawet w przypadku nastoletnich dzieci, rodzice muszą być bardzo uważnymi obserwatorami, aby ewentualna wada wzorku została wcześnie rozpoznana.

Zatem, jeśli zauważymy, że nasze nastoletnie dziecko mruży oczy podczas patrzenia w dal, siada coraz bliżej telewizora, mocno pochyla się nad książką czy gazetą albo bezpośrednio skarży się na niewyraźne widzenie, bóle głowy i towarzyszące im uczucie zmęczenia – możemy podejrzewać, że jego wzrok się pogorszył. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u specjalisty.

Najlepiej odwiedzić wtedy okulistę w gabinecie lub optometrystę, którego znajdziemy w profesjonalnym salonie optycznym. Przeprowadzi on specjalistyczne badanie oraz potwierdzi lub wykluczy problemy ze wzrokiem. W przypadku stwierdzenia wady wzroku, optyk-optometrysta wskaże odpowiedni sposób korekcji – dobierze ćwiczenia wzrokowe lub pomoże wybrać oprawki i soczewki, a następnie wykona okulary.

Jak nastolatek może zadbać o oczy?

Na co dzień o nasze oczy możemy zadbać sami. Istnieje kilka prostych sposobów na polepszenie kondycji tego narządu:

  • warto zastosować dietę bogatą w antyoksydanty (substancje, które pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników) i witaminę A, C i E;
  • spacery po świeżym powietrzu;
  • zamykanie oczu co jakiś czas (przynajmniej na minutę);
  • częste mruganie powiekami;
  • w przypadku pracy przy komputerze – wskazane jest „odrywanie” wzroku od ekranu i w miarę możliwości, wyglądanie przez okno i przenoszenie wzroku na odległą zieleń, a także wietrzenie pokoju, ustawianie komputera tak, aby nie siedzieć przodem do okna.

Metody laserowej korekcji wzroku - przegląd

Na podstawie materiałów prasowych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej (KRIO).