POLECAMY

Narkomania – skutki uzależnienia

Narkotyki są dla wielu sposobem na dobrą zabawę i ucieczkę od problemów. Biorą narkotyki osoby z różnych środowisk, o odmiennych charakterach. Każdy wie, że narkotyki "są złe". Dlaczego? Od czego można się uzależnić i jakie są dokładnie skutki narkomanii? Czym jest uzależnienie psychiczne? Co to jest ból społeczny?
Narkomania – skutki uzależnienia

Skutki uzależnienia narkotykowego w wieku szkolnym

Problem narkomanii jest coraz powszechniejszy wśród polskiej młodzieży pochodzącej z różnych środowisk. Narkotyki są zwykle postrzegane przez nastolatków jako środek ułatwiający dobrą zabawę oraz likwidujący kłopoty i zmartwienia. Często sięganie po narkotyki jest wynikiem mody albo potrzeby akceptacji. Powszechnie wiadomo o szkodliwym wpływie tego typu środków na ludzki organizm, prowadzone są kampanie antynarkotykowe, rozmowy z wyleczonymi narkomanami, jednak wciąż istnieje duża grupa młodych ludzi, którzy zażywają szkodliwe substancje, mimo że ich wiedza o ewentualnych konsekwencjach jest bogata.

W czasach współczesnych, środki odurzające przestały pełnić funkcje rytualne i coraz mniejsze znaczenie mają w medycynie, jednak ich używanie stało się powszechne jak nigdy dotąd i prowadzi do uzależnienia. Narkomanię można pojmować ogólnie jako nadużywanie rozmaitych środków psychoaktywnych. Ponadto rozpatrywanie narkomanii jako zjawiska społecznego wymaga uwzględnienia nie tylko efektów działania substancji, lecz także okoliczności społecznych związanych z zażywaniem tego typu środków. To zaś wiąże się z uwikłaniem w różne formy dewiacji, wchodzeniem w kolizję z prawem w wyniku prób zdobycia narkotyków.

Polecamy: Czym jest narkotyk krokodyl?

Uzależnieni od miłości

Człowiek bardzo szybko uzależnia się od wielu rzeczy, nie zdając sobie z tego sprawy. Tłumaczy sobie, że jest to tylko niegroźna zależność, która w rzeczywistości staje się uzależnieniem ograniczającym wolność. Najczęściej jesteśmy zależni od osób najbliższych: rodziców, dzieci, od ludzi, których darzymy miłością. Zależy nam na ich zdaniu, staramy się być blisko nich, chcemy być przez nich kochani i akceptowani. Łączymy z nimi nasze poczucie bezpieczeństwa, zadowolenia i szczęścia. Jeśli nie spełnią naszych oczekiwań, reagujemy niepokojem, lękiem, depresjami. Nasz komfort psychiczny zależy od postępowania innych ludzi. Takie zależności, choć uciążliwe, nie ograniczają naszej wolności.

Najpopularniejsze uzależnienia

Są jednak uzależnienia szybko niszczące nasze życie, takie jak:

 • alkoholizm,
 • nikotynizm,
 • narkomania,
 • pracoholizm,
 • seksoholizm,
 • uzależnienie od telewizji,
 • uzależnienie od grupy społecznej,
 • uzależnienie od hazardu,
 • uzależnienie od komputera i Internetu.

Podlegają im zwykle osoby młode, które mają problemy z przystosowaniem się do otaczającego świata. Uciekają od ludzi, z którymi trudno im nawiązać kontakt. Uciekają od własnych emocji, z którymi sobie nie radzą. Uciekają do iluzji świata środków odurzających, w którym wszystko wydaje się bardziej przyjazne, a własne emocje mniej przerażające.

Narkomania jest uzależnieniem od substancji psychogennych. Uzależnienie to ma charakter społeczny, dotyczy zarówno dzieci (w tym noworodków), jak i młodzieży oraz dorosłych. Długotrwałe przyjmowanie narkotyku prowadzi do ruiny całego organizmu. Narkomani na skutek zmniejszonej odporności częściej zapadają na choroby zakaźne: gruźlicę, padaczkę, AIDS. Matki narkomanki mają przedwczesne i skomplikowane porody, a u noworodków mogą wystąpić objawy głodu narkotycznego. Takie dzieci często są opóźnione w rozwoju fizycznym i psychicznym.

Uzależnienie fizyczne i psychiczne

Uzależnienie narkotyczne jest chorobą, która sprawia silny ból fizyczny i psychiczny. Najprostszym sposobem uśmierzania tego bólu jest przyjęcie narkotyku w coraz większych dawkach. Regularne przyjmowanie narkotyku skutkuje odpowiednim przystosowaniem się metabolizmu komórkowego organizmu. Na brak dawki organizm reaguje głodem narkotycznym, czyli objawami abstynencyjnymi:

 • bólami mięśniowymi,
 • niepokojem,
 • mdłościami,
 • biegunką,
 • halucynacjami,
 • delirium,
 • zapaścią.

Narkomania jest uzależnieniem fizycznym, któremu zawsze towarzyszy uzależnienie psychiczne, charakteryzujące się:

 • brakiem zainteresowania czymkolwiek poza zaspokojeniem potrzeby zażycia narkotyku,
 • pasywnością,
 • sennością,
 • utratą świadomości,
 • oszołomieniem,
 • spowolnieniem reakcji.

Pomoc?

Oprócz bólu fizycznego i psychicznego narkoman odczuwa również ból społeczny. Wygląd zewnętrzny i zachowanie człowieka uzależnionego od narkotyków prowadzi do osłabienia więzi społecznych i zmniejszenia kontaktów, skazując go na samotność i konieczność przebywania w środowisku ludzi mu podobnych. Własne cierpienie i współczucie otoczenia może wpłynąć na próby zmiany tego stanu, jeśli takiej próbie towarzyszy silna wola powrotu do zdrowia. Przeszkodą jest jednak, charakterystyczna dla tej choroby, destrukcja psychiki – właśnie brak woli. Dlatego jedynym wyjściem jest odizolowanie takich ludzi od bodźców prowokujących dzięki pobytowi w specjalnych ośrodkach dla narkomanów.

Zobacz też: Anonimowi Narkomani – pomoc w uzależnieniu od narkotyków

Fragment pochodzi z książki "Pomóż uzależnionym!" Mariana Łakomskiego (wydawnictwo Impuls, Kraków 2009). Publikacja za zgodą wydawcy. Bibliografia dostępna u redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/rok temu
Widząc mojego brata uzależnionego coś mną wstrząsało... To nie jest miły widok dla nikogo, a szczególnie dla bliskich, którzy kochają nałogowca i ciężko im patrzeć na cierpienie tej osoby. Zanim brat dał sobie pomóc rodzicom (był pełnoletni już) nie mogliśmy nic poradzić... Patrzyliśmy i się tylko martwiliśmy... Patrzyliśmy jak się stacza coraz bardziej.... Na całe szczęście, któregoś razu ocknął się i poprosił o pomoc. Dwa razy nie musiał... rodzice wysłali go do ośrodka w Ściejowicach, Wiosenna - jakoś tak... Nie bierze już teraz nic, nadal chodzi do psychologa, ale już coraz rzadziej, ma nauczkę... Zaraz jest i dla mnie nauczką i przestrogą na przyszłość...
/rok temu
Cześć, ja byłem w ośrodku wsparcie - Koszalin i też mogę go polecić na leczenie :)
/rok temu
Ja mojego syna leczyłam w ośrodku terapii uzależnień Aragorn. Pomogli zarówno mi jak i mojemu synowi zwalczyć nałóg. Już od dwóch lat jest czysty i mam nadzieję że tak już pozostanie
POKAŻ KOMENTARZE (7)