POLECAMY

Muzykoterapia łagodzi dorastanie

Rytmika w przedszkolu nie była niczym specjalnie dziwnym. Ale muzyka klasyczna serwowana dziecku w okresie płodowym czy lepszy wzrost roślin pod wpływem Bacha to już co innego. Warto wiedzieć więcej o muzykoterapii, bo jej działanie jest sprawdzone i wpływa na nas codziennie, bez względu na wiek.
Muzykoterapia łagodzi dorastanie

Co to jest muzykoterapia?

Muzykoterapia jest uzupełnieniem medycyny i efektem odkryć naukowych udowadniających, że muzyka ma wpływ na funkcjonowanie organizmu i psychiki człowieka. Muzyka jest narzędziem psychoterapeutycznym, które wykorzystuje się w formie 45 minutowych seansów muzycznych przy zastosowaniu dwóch rodzajów muzyki: relaksacyjnej lub aktywizującej. Typ używanej w terapii muzyki zależy od dolegliwości. Decyduje o tym jej rytm, ogólny charakter, nastrój itp.

Główne cele terapii dźwiękowej to:
· ujawnienie i rozładowanie zablokowanych emocji,
· uwrażliwienie muzyczne,
· ułatwienie powrotu do społeczeństwa,
· odprężenia się,
· odwrócenie uwagi od choroby,
· wzrost samooceny.

Działanie muzyki na organizm

Muzykoterapia pozytywnie działa na pozbywanie się szkodliwych skutków stresu, likwiduje lęk i uspokaja. Przy psychoterapii, odpowiednio dobrana muzyka może zwiększać motywację do pracy nad sobą i pobudzenie. Stosowanie muzykoterapii przyczynia się do poprawienia się kondycji, obniżenia lub wzrostu ciśnienia, czy redukcji wzmożonego napięcia ciała. Określone dźwięki czy rytm mogą regulować naszą gotowość do podejmowania decyzji, trudnych zadań, zwiększać wytrzymałość psychiczną. Ten ostatni czynnik wykorzystywany jest w sporcie do narzucenia i przyjęcia rytmu pracy organizmu.

Polecamy: Jak efektywnie odpocząć?

Za pomocą muzyki można także manipulować emocjami. Nie przez przypadek w supermarketach podczas zakupów jesteśmy zmuszeni do wsłuchiwania się w jednostajną, bezwyrazową melodię – ma ona uśpić nasze zmysły, rozluźnić ciało i tym samym zmotywować do długich zakupów.

Mozart na IQ

Najskuteczniej pobudza do działania muzyka poważna. Amerykańscy i japońscy naukowcy udowodnili, że ten rodzaj muzyki bardzo korzystnie wpływa na rozwój półkul mózgowych dziecka. Już w pierwszych tygodniach ciąży można zadbać, by maluch w przyszłości z większą łatwością uczył się języków obcych, matematyki oraz szybciej nauczył się myśleć logicznie i mówić. Świeżo upieczona mama także może skorzystać z dobroczynnego działania muzyki. Muzyka poważna może złagodzić stres, obniżyć ciśnienie, czy wprowadzić ciało w stan relaksu i harmonii, co jest bardzo ważne dla wielu kobiet w ciąży.

Czytaj także: Czym jest depresja poporodowa?

Jednak dziś muzykoterapia to także dźwięki przyrody, muzyka hinduska, jazzowa a nawet pop. Wszystko zależy od problemu, którego chcemy się pozbyć za pomocą muzyki.

Rytmika

Dzięki zajęciom z rytmiki dziecko ma szanse rozwijać się prawidłowo. Bez niej byłoby to niemal niemożliwe. Muzyka ma wpływ na rozwój słuchowo-ruchowy, leczenie dysgrafii czy dysleksji, pobudzenie kreatywności, wyciszenie dzieci nadpobudliwych i pobudzenie dzieci ze skłonnościami autystycznymi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)