POLECAMY

Mapy myśli

Mapy myśli to świetny sposób na sporządzanie notatek, opracowany przez Tonego Buzana, eksperta w dziedzinie efektywnego działania ludzkiej pamięci. Jest znacznie lepszy od zwykłych liniowych notatek, ponieważ dużo lepiej stymuluje mózg.  
Mapy myśli

Dzieje się tak dlatego, że mózg myśli poprzez skojarzenia i obrazy. Zwykłe notatki nie mają z tym nic wspólnego, a mapy myśli są sporządzane właśnie poprzez łączenie pewnych elementów i tworzenie skojarzeń.

Tworzenie map myśli jest bardzo proste. Przygotuj sobie kartkę A4 i zacznij od jej środka. Narysuj tam obrazek lub napisz kolorami tytuł tematu, z którego będziesz sporządzać notatkę. Od tego miejsca we wszystkie strony powinny odchodzić grube linie, które będą łączyć główny temat z poszczególnymi ważnymi odnośnikami (podtematami). I tak dalej, każdy kolejny odnośnik może tworzyć nowe połączenia z innymi, mniej ważnymi.

Warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • rysuj wiele obrazków i symboli- mogą być to nawet abstrakcyjne skojarzenia, które mają sens tylko dla Ciebie, takie elementy zapamiętasz najlepiej.
  • używaj jak największej ilości kolorów, pisaków, długopisów. Im bardziej urozmaicona mapa myśli, tym łatwiejsza do zapamiętania.
  • ważniejsze pojęcia odpowiednio zaznaczaj lub pogrubiaj.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)