młodzież na ławce w parku fot. Adobe Stock

Kontrowersje wokół rządowego programu W stronę dojrzałości

Prezerwatywy są rakotwórcze, antykoncepcja może prowadzić do depresji, a zarodek ma zdolność komunikacji z kobietą - usłyszą uczniowie szkół średnich na zajęciach w ramach programu "W stronę dojrzałości".
/ 13.04.2018 13:42
młodzież na ławce w parku fot. Adobe Stock

Ministerstwo zdrowia ruszyło z programem "W stronę dojrzałości", którego celem jest edukacja seksualna młodzieży w wieku licealnym. W jego ramach przewidziane są warsztaty dla nastolatków. Zajęcia będą prowadzone przez specjalnie przygotowanych w tym celu tutorów. Całość programu obejmuje 30-40 godzin lekcyjnych. Partnerami projektu są m.in. katolicka fundacja "Czyste serca" oraz fundacja sióstr Boromeuszek.

Wystartował już portal internetowy wstronedojrzalosci.pl, za pośrednictwem którego szkoły mogą zgłaszać się do programu. Serwis udostępnia również niektóre materiały szkoleniowe.

Wśród celów programu "W stronę dojrzałości" wymieniono m.in. "kształcenie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w zakresie zdrowego stylu życia" oraz "wsparcie młodzieży w przygotowaniu się do podjęcia przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich. Uświadomienie i uzasadnienie potrzeby przygotowania się do przyjęcia postawy odpowiedzialnego macierzyństwa i ojcostwa".

Kontrowersje wokół programu "W stronę dojrzałości"

Jak podał portal Gazeta.pl, resort przeznaczył na ten cel 10 mln zł. Jednak to nie pieniądze przeznaczone na edukację młodzieży budzą największe emocje, lecz zawartość merytoryczna programu.  Przedsięwzięcie promuje m.in. późną inicjację seksualną, wczesne macierzyństwo, związki małżeńskie, zamiast nieformalnych oraz naturalne metody planowania rodziny. 

Prowadzenie edukacji zdrowotnej i działalności informacyjnej i profilaktycznej dotyczącej czynników endo- i egzogennych mających wpływ na zdrowie prokreacyjne kobiet i mężczyzn, przeciwdziałanie skutkom seksualizacji dzieci i młodzieży, zachowań ryzykownych, uzależnień behawioralnych, uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz kształtowanie postaw sprzyjających zachowaniom prozdrowotnym

- czytamy w założeniach programu "W stronę dojrzałości".

Myślisz, że nie potrzebujesz? Poznaj 5 sytuacji, w których BEZWZGLĘDNIE powinnaś iść do ginekologa

Co to oznacza w praktyce? Dziennikarze portalu OKO.press przyjrzeli się filmikom, które stanowią materiał edukacyjny dla młodzieży. Wśród nich znalazły się m.in. następujące tezy:

- prezerwatywy są rakotwórcze, mogą przenikać przez nie plemniki i choroby zakaźne,

- antykoncepcja może prowadzić do depresji, chorób wątroby, a nawet śmierci,

- zapłodniona komórka jajowa może komunikować się z kobietą, mówiąc do niej "jestem, przyjmij mnie, przygotuj dla mnie swoją podusię, kołderkę, pulchną kołyseczkę",

- mówienie o "ciąży" zamiast o "dziecku" może doprowadzić do ignorowania ze strony partnera, a w efekcie spowodować "sieroctwo prenatalne".

Program "W stronę dojrzałości" ma objąć 80% polskich szkół średnich. Pierwsze zajęcia odbędą się w roku szkolnym 2018/2019.

Przeczytaj:
„Przez błąd lekarzy nie będę mieć dzieci”. Ta kobieta przeszła prawdziwe piekło
A może to już czas, żeby to mężczyźni zaczęli troszczyć się o antykoncepcję? Kilka słów prawdy o wazektomii

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/26.04.2018 00:35
Chyba nikogo nie dziwi to, że wzbudza kontrowersje.. No ale nic, cieszę się w tej sytuacji, że jestem nieco starsza i za sobą już mam edukację w tym temacie. Biorę tabletki hormonalne - Vibin mini. I uprzedzając wszystkie pytania, nie nie boję się skutków ubocznych, bo wiem, że tabletki są dobrze dobrane.
/14.04.2018 21:51
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D