POLECAMY

Czy warto przejmować się kompleksami nastolatków?

Jak świat światem nastolatki mialy kompleksy, a rodzice wątpliwości, czy warto je brać na poważnie. Postanowiliśmy sprawę wyjaśnić.
Czy warto przejmować się kompleksami nastolatków? fot. Fotolia
Masz wątpliwości, czy warto przejmować się kompleksami nastolatków? Myślisz, że przecież i tak miną, gdy dzieci dorosną? Tymczasem nie tylko warto, ale trzeba to robić!

Czy warto przejmować się kompleksami nastolatków?

Życie w przekonaniu, że rodzice rozumieją problemy nastolatka i są gotowi go wspierać, gwarantuje dziecku prawidłowy rozwój. Wówczas ma ono bowiem szansę wyrosnąć na człowieka, który w pełni akceptuje siebie i innych (wraz z ich wadami i zaletami), ma wysokie poczucie własnej wartości, potrafi stawi czoła trudnościom i dobrze radzi sobie ze stresem.

Wszystkie te działania będą skuteczne tylko wówczas, gdy dziecko będzie miało poczucie, że jest rozumiane i akceptowane przez kochających je rodziców. Wtedy wystarczy jedno, spontaniczne i szczere zdanie jak:"Jesteś superdziewczyną!", "Jesteś wspaniałym chłopakiem!", aby nastolatek uwierzył w siebie, a wszystkie młodzieżowe kompleksy minęły wraz z dojrzewaniem. Wspierane w ten sposób dziecko zyska pewność, że da sobie radę w życiu i wyrośnie na szczęśliwego dorosłego. A przecież właśnie o to nam chodzi.

Zdarza się jednak, że nawet silna więź i dobre relacje z rodzicami nie są w stanie zażegnać problemu. W takiej sytuacji dobrze jest skontaktować się z psychologiem. Niektórym dzieciom łatwiej bowiem otworzyć się przed obcą osobą, zwłaszcza, gdy rozmowa z nią ma terapeutyczny efekt.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Autorka jest dziennikarką "Poradnika Domowego".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)