Jakie tematy mogą pojawić się na maturze z polskiego?

Jakie tematy mogą pojawić się na maturze z polskiego?

Jak co roku maturzyści typują tematy, które mogą dominować na maturze pisemnej z języka polskiego. Raz typu te s trafione innym razem całkiem chybione. Przecież decyzje autorów pytań s okryte tajemnicą, aż do dnia egzaminu.
/ 30.04.2011 14:15
Jakie tematy mogą pojawić się na maturze z polskiego?

W tym roku najczęściej typowa tematy związane są z takimi zagadnieniami jak: koniec świata przepowiadany przez Majów na 2012 roku, świat polityki w odniesieniu do katastrofy smoleńskiej, wspomnienia wojenne i pamięć o pomordowanych - historyczna i symboliczna wymowa Katynia, beatyfikacja Jana Pawła II - motywy z życia Papieża Polaka. Gdyby typy te były strzałem w dziesiątkę, czy wiesz jak należałoby być do nich przygotowanym?

Czy nadejdzie koniec świata

To pytanie ludzie zadają sobie od stuleci, a właściwie od zarania dziejów. Filmy ostatnich lat również wiele miejsca poświęcają temu zagadnieniu, być może koniec świata wcale nie będzie unicestwieniem ludzkości, a jedynie próbą, która wyłoni najsilniejszych?

By rozgryźć ten temat może będzie trzeba odwołać się do literatury opisującej zagładę człowieka - literatury czasów wojny i okupacji, czy chociażby "Dżumy" Camus'a, by ukazać postawy ludzi w tak niecodziennej sytuacji. Pomocny może również okazać się Milosz i jego "Piosenka o końcu świata".

Polecamy: Dlaczego techniki pamięciowe działają?

Bohaterstwo

W nawiązaniu do wydarzeń z lasów katyńskich i katastrofy smoleńskiej może pojawić się temat związany z rozumieniem patriotyzmu i bohaterstwa - temat trudny i delikatny, z którym jak widać nawet obecni politycy nie umieją sobie poradzić.

Jan Paweł II

Przydałaby się tu znajomość pism Papieża i jego poglądów. Temat wyjątkowo trudny, bo przecież traktaty papieskie były mocno filozoficzne - a o filozofii w szkole średniej nie mówi się zbyt wiele.

Jednak nie ma co zastanawiać się nad tematami - trzeba iść i zmierzyć się z tym, co przygotowała Komisja. Powodzenia.

Czytaj także: Czytanie ze zrozumieniem - porady