POLECAMY

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest obrzezanie?

Obrzezanie to operacja, podczas której lekarz odcina fałd skóry zwany napletkiem okrywający koniec penisa. Obrzezania dokonuje się zazwyczaj drugiego lub trzeciego dnia po urodzeniu. W niektórych kulturach obrzezanie jest bardzo ważnym elementem życia człowieka. Jak opowiedzieć o nim dorastającemu dziecku?
Jak wytłumaczyć dziecku czym jest obrzezanie?

Na czym polega obrzezanie?

Napletek ściąga się poza koniuszek prącia i odcina specjalnym instrumentem chirurgicznym (nie wszyscy rodzice wyrażają na to zgodę). Jeśli nie zostałeś obrzezany, nie zapomnij przy każdej kąpieli odciągnąć napletka i wymyć go od środka, gdyż gromadząca się pod nim wydzielina zwana smegmą może spowodować podrażnienie i ma przykry zapach.

Zobacz też: Higiena penisa - dbaj o swoją męskość

Po co?

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadają uczniowie przy omawianiu tego tematu, brzmi: „Po co ludzie poddają obrzezaniu swoje dzieci?” Czasem decydują o tym względy religijne. Taki obyczaj panuje wśród żydów i muzułmanów. Do niedawna większość amerykańskich chłopców poddawano obrzezaniu, choć nie byli żydami ani muzułmanami. Lekarze zalecali ten zabieg, ponieważ po obrzezaniu łatwiej zadbać o higienę penisa: pod napletkiem gromadzą się bakterie, przez co chłopiec narażony jest na infekcje.

Rak penisa

Ponadto panowało przekonanie, od którego lekarze obecnie odstępują, że bez obrzezania istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka penisa. Chłopiec, który regularnie odciąga napletek i myje żołądź, może jednak czuć się równie bezpieczny jak chłopiec obrzezany. Poza tym rak penisa jest niezwykle rzadką chorobą. Nigdy nie występuje u chłopców, przytrafia się dorosłym mężczyznom, i to po pięćdziesiątce. Z tych powodów coraz więcej rodziców i lekarzy zastanawia się, czy właściwe jest narażanie noworodka na ból i stres związane z tym zabiegiem.

Od kilkunastu lat coraz rzadziej dokonuje się tego rodzaju zabiegu.

Zobacz też: Jak objawia się zapalenie jąder i nadjądrzy?

Wiek późniejszy

Jak wspomniałam, operację tę przeprowadza się, kiedy dziecko ma dwa, trzy dni. Ale bywa, że chłopiec lub mężczyzna decydują się na nią w późniejszym wieku. Dzieje się tak wtedy, kiedy napletek zbyt ściśle przylega do koniuszka penisa i nie daje się w pełni odciągnąć. Taka sytuacja może powodować obrzmienie i ból, a obrzezanie jest najlepszym rozwiązaniem. Tego typu problemy zdarzają się jednak rzadko. Jeśli nie zostałeś obrzezany po urodzeniu, prawdopodobnie już nigdy nie będziesz.

Różnica w budowie

Jedyna różnica między chłopcami obrzezanymi a nie obrzezanymi polega na braku napletka. Poza tym ich penisy tak samo wyglądają i funkcjonują.

Fragment pochodzi z książki "Co się dzieje z moim ciałem" Lindy i Arey Madaras.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
ze obrzezany penis funkcjonuje jak naturalny to bym sie nie ludzila,w kazdym razie nie w czasie stosunku.