Leworęczność u dzieci

Jak urządzić pokój dla małego ucznia?

Zbliża się rok szkolny, a Twój malec idzie do szkoły... To czas wielkich zmian! Poza wyprawką do szkoły, w skład której wchodzą podręczniki i inne akcesoria szkolne musisz także urządzić pokój dla małego ucznia!
/ 18.08.2011 09:30
Leworęczność u dzieci

Pokój ucznia powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Najważniejszym miejscem – poza strefą przeznaczoną do spania – jest kąt do nauki i odrabiania lekcji. Warto zadbać o odpowiedni wystrój pokoju, jest to bowiem bardzo ważne zarówno dla komfortu nauki, jak i samopoczucia dziecka. Najczęściej pokój dziecka jest jednocześnie sypialnią oraz miejscem do zabawy. Trzeba więc tak urządzić pokój, aby pogodzić ze sobą wszystkie te funkcje.

Sen to podstawa - czyli jak urządzić pokój dla ucznia?

Łóżko dziecka należy ustawić możliwie najdalej od okna. Idealnie jest, jeśli łóżko ma szufladę na pościel. Warto chować pościel nie tylko ze względów estetycznych, lecz także porządkowych. Szuflada w łóżku stanowi również dodatkowe miejsce do przechowywania innych rzeczy – jest to istotne w przypadku niewielkich wnętrz. Dziecko w wieku szkolnym samo potrafi rozłożyć sobie pościel, dlatego szuflada lub skrzynia na pościel powinny łatwo i bezpiecznie się wysuwać.

Zobacz też: Czy Twój sześciolatek jest gotowy, aby pójść do szkoły?

Nauka przy biurku - jakie biurko wybrać dla małego ucznia?

Biurko najlepiej kupować razem z dzieckiem – niech ma przyjemność wyboru. Poza tym obecność dziecka pozwoli dobrać kształt, wielkość i wysokość biurka, gdyż jeszcze w sklepie dziecko może się do niego „przymierzyć”. Tradycyjne biurka mają najczęściej 110 cm długości i 50–70 cm głębokości, wysokość natomiast dobiera się indywidualnie do wzrostu dziecka. Możemy się zdecydować na tradycyjne biurko z szufladami lub stół.

Plusem biurka są wbudowane w nie szuflady i półki na książki, zeszyty i przybory szkolne. W małym pokoju lepiej sprawdzi się jednak stół, zazwyczaj mniej masywny, ale wymagający dodatkowych szafek lub regałów na przybory i książki. Biurko/stół należy ustawić tam, gdzie jest najwięcej światła dziennego.

Porządek w regałach

Półki i regały powinny być porządnie zamocowane, aby pokój był w stu procentach bezpieczny dla dziecka. Dziecko będzie sięgać po stojące na regałach książki czy zabawki, więc regały powinny być stabilnie wypoziomowane i tak ustawione, aby się nie chwiały i w żadnym wypadku nie przewróciły na dziecko.

Zobacz też: Czy jesteś dobrym uczniem?

Kolorystyka i dodatki także są ważne przy urządzaniu pokoju dla małego ucznia

Pokój ucznia powinien sprzyjać nauce i skupieniu. Trzeba go tak urządzić, by dziecko samo mogło utrzymać porządek, który jest niezbędny do skupienia towarzyszącego nauce.

Kolory w pokoju dziecka nie powinny być ani zbyt jaskrawe, ani zbyt ciemne, tylko takie, by sprzyjały nauce i odpoczynkowi, a więc np. ciepłe odcienie żółtego (sprzyja koncentracji, kojarzy się jednocześnie ze słońcem i ciepłem), zielony w odcieniu pistacji (również sprzyja nauce), wszelkie kolory pastelowe, jasne, neutralne (nie rozpraszają uwagi dziecka, nie męczą wzroku).

Warto zadbać o przedmioty, które ułatwią dziecku naukę: zegar ścienny z dużym cyferblatem, mapa świata, mapa Polski czy inne przedmioty pozwalające zrozumieć poznawane wydarzenia czy działania. Należy unikać zbyt dużej liczby rozpraszających uwagę ucznia obrazków czy plakatów, zwłaszcza w strefie nauki.

Dobór odpowiednich mebli i pasujących do nich dodatków pozwala na stworzenie pięknego i oryginalnego pokoju dla dziecka.

Konsultacja: Galeria Mebli Pozytywka, www.pozytywka.com.pl