Twój styl wiele o Tobie mówi!

Jak się uczyć przy dobrze dobranej muzyce

Wiadomo, że nasz mózg reaguje na częstotliwości otoczenia. Ważne więc jest, aby świadomie dostarczać mu takich bodźców dźwiękowych, które będą stymulowały pozytywnie jego działanie. Dzisiaj nie ma już żadnych wątpliwości, że taką wspomagającą rolę w aktywowaniu potencjału ludzkiego mózgu spełnia odpowiednia muzyka.
/ 30.07.2010 10:03
Twój styl wiele o Tobie mówi!

Pierwsi dokonali tego odkrycia naukowcy z byłego bloku sowieckiego.

Udowodnili oni, że pewien rodzaj muzyki skomponowanej przez siedemnastowiecznych i osiemnastowiecznych kompozytorów, takich jak Vivaldi, Telemann i Bach, wywiera silny wpływ na umysł i pamięć. Naukowcy zauważyli, że w koncertach barokowych fragmenty utrzymane w wolnym tempie – z largo czy andante wraz z uspokajającym rytmem około 60 uderzeń na minutę – pomagają w procesie przyspieszonego uczenia się.

Duże znaczenie ma również to, że kompozytorzy barokowi tworzyli tę wolną i kojącą muzykę na instrumenty strunowe; skrzypce, gitarę, mandolinę i harfę, które wydają dźwięki o naturalnej wysokiej częstotliwości dostarczającej energii mózgowi i ciału (muzyka z przewagą niskich dźwięków może poważnie zakłócić synergię obu półkul mózgowych).

Stwierdzono, że kiedy docierają do naszych uszu takie dźwięki, obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza liczba uderzeń serca i spadają czynniki stresujące. Podnoszą się również przeciętnie o 6 procent fale mózgowe alfa i następuje synchronizacja obu półkul mózgowych, dzięki czemu szybciej i łatwiej przyswajamy nową wiedzę.

Zobacz także: Muzyka relaksacyjna

Jak więc praktycznie wykorzystać te wiedzę, aby poprawić swoją skuteczność uczenia się? Zastosuj się do poniższych sugestii.

Czytając tekst skoncentruj się całkowicie na jego treści i rób to najlepiej w ciszy.

W trakcie robienia notatek, szukania inspiracji i rozwiązań, w czasie rysowania i innych czynności niewerbalnych słuchaj muzyki o zmiennym lub niewyczuwalnym rytmie (np. muzyki orientalnej, jazzu, flamenco).

Kiedy zapamiętujesz materiał a potem robisz powtórki, włącz tak zwany „Koncert aktywny” (propozycje wybranych utworów znajdziesz w mojej książce Popraw swoją pamięć)
W czasie przerw w nauce i relaksie po każdej pracy umysłowej słuchaj „Koncertu pasywnego” (wybrane utwory jak wyżej).

Aby naładować „baterie mózgowe”, systematycznie słuchaj kompozycji Mozarta i chorałów gregoriańskich.

Sprawdzaj, jak pracuje ci się przy muzyce. Powyższe sugestie potraktuj jako materiał do przemyśleń i okazję do sprawdzenia nowych metod pracy umysłowej. Sam przekonaj się, czy są to propozycje dla ciebie; jak się z nimi czujesz, jakie są efekty? Szukaj takich metod, które są skuteczne i jednocześnie dają ci poczucie wygody i zadowolenia. Nie zmuszaj do uczenia się przy muzyce kogoś, kto tego nie akceptuje. 

Zobacz także: Na czym polega muzykoterapia