POLECAMY

Jak rozwijać umiejętność kojarzenia

Umiejętność kojarzenia jest to wywołanie jakichś informacji z pamięci. Czasem wywołujesz informacje z mózgu świadomie, jednak są sytuacje, kiedy to za wszelką cenę próbujesz sobie coś przypomnieć lecz nie możesz. Zdarza się też tak, że przypominasz sobie informacje, których wcale nie zamierzałeś sobie przypomnieć.
Jak rozwijać umiejętność kojarzenia

Świadome czy nieświadome

Skojarzenia świadome są przez Ciebie zapisywane w mózgu i prawie zawsze masz do nich dostęp – oczywiście może się tak zdarzyć, że nagle zapomnisz imienia spotkanej osoby lub pomylisz cyfry we własnym numerze telefonu, jednak na ogół informacje te są dla Ciebie dostępne. Skojarzenia nieświadome, często nietypowe, niekonwencjonalne i zaskakujące są podstawą sukcesu menadżerów i ludzi reklamy. Ich umiejętność szybkiego kojarzenia w sposób nietypowy jest czasem na wagę złota dla pracodawcy – pozwala trafić w gusta klientów i przykuć ich uwagę.

W codziennym życiu też możesz wykorzystać tę umiejętność. Nie wiesz jaki wybrać prezent dla znajomych – zapisz wszystko co Ci się z nimi kojarzy. Z pewnością zauważysz, co sprawiłoby im przyjemność.

W jaki sposób ćwiczyć umiejętność kojarzenia

Przykładem takich ćwiczeń może być „łańcuch skojarzeń”. Na początku zostaje podane jedno słowo, a uczestnicy zabawy/ćwiczenia podają słowa, które się z nim kojarzą – mogą to być skojarzenia oczywiste i bliskie, jednak najcenniejsze są te odległe. Innym przykładem takich ćwiczeń jest „koło skojarzeń” i „delta skojarzeń”. W przypadku koła podawane skojarzenia muszą się w końcu zamknąć, wracając do pierwszego podanego pojęcia. Jeśli chodzi o ćwiczenie „delta” wymaga ono podania jak największej ilości skojarzeń do określonego pojęcia. Dodatkowym utrudnieniem takich ćwiczeń jest polecenie nakazujące, by skojarzenia zaczynały się na określoną literę.

Polecamy: Jak rozwijać wyobraźnię przestrzenną

Częstym ćwiczeniem jest również podawanie nietypowych zastosowań rzeczy codziennego użytku lub szukanie powiązań miedzy nazwami/słowami zupełnie do siebie niepasującymi. 

Czytaj także: Zobacz, jak ćwiczyć kreatywność każdego dnia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Moim zdaniem umiejętność szybkiego kojarzenia ćwiczy także technika zwana mind mappingiem. Koleżanka z roku robiła takie mapy myśli i miała bardzo dobre oceny. Ostatnio się dowiedziałem, o ofercie May Agency, którzy organizują szkolenia z zakresu mind mappingu. Może warto się wybrać na takie coś.