POLECAMY

Jak pięknie dziś błyszczysz - czyli o bezpieczeństwie dzieci na drogach!

O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży na drogach mówi się w ostatnich kilku latach bardzo dużo. Szczególnie okres jesienno - zimowy kieruje myśli rodziców w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na drodze.
Jak pięknie dziś błyszczysz - czyli o bezpieczeństwie dzieci na drogach!

Nie tylko rodzice powinni mieć to bezpieczeństwo na uwadze. Sami uczniowie też powinni o nie zadbać.

Jak zrobić, by dziecko było bezpieczne na drodze?

Otóż część pracy wykonali już za Was producenci plecaków, kurtek i butów. Niektóre plecaki - szczególnie dla młodszych uczniów - mają już wkomponowane elementy odblaskowe. Czasem są to kolorowe paski, kółka, trójkąty wykonane z odpowiedniej folii, która oświetlona światłem zbliżającego się samochodu daje znak kierowcy, ze na drodze znajduje się pieszy. Podobne zabiegi stosuję producenci kurtek i butów.

Dla młodzieży również można kupić odzież z wbudowanymi elementami odblaskowymi.

A ponieważ młodzież lubi być modna - więc odblaski nie są różowe, a np. białe, nie mają kształtu misia, a np. są to paski zlokalizowane w pobliżu szwów.

Mimo to warto zadbać o dodatkowe odblaski przypięte do plecaków, dzięki takiemu oznakowaniu pieszy - bez względu na wiek - jest lepiej widoczny na drodze w czasie szybko zapadającego zmierzchu.

Dlatego może warto zapoczątkować modę na odblaski. Modne przecież bywają plecione bransoletki, koraliki i inne drobne gadżety, dlaczego wiec nie mogłyby być modne odblaski.

Polecamy: Czyżby kłopotliwe prezenty?

Okres przedświąteczny a bezpieczeństwo na drodze

Okres przedświąteczny to czas obdarowywania się prezentami - może warto byłoby podarować najlepszej koleżance zestaw odblasków w ciekawych kształtach? Takie odblaski przypięte do plecaka, czy torby mogą być elementem biżuterii.

Nie bez znaczenia jest też umiejętność korzystania z dróg jako piesi. Należy pamiętać, by iść zawsze lewą strona pobocza, przeciwnie niż odbywa się ruch samochodów, by być lepiej widocznym przez kierowców. Nie należy nagle wyskakiwać z zacienionego miejsca na drogę, trzeba zachować szczególną ostrożność zbliżając się do zakrętów. 

Czytaj także: Bezpieczny Internet - rady dla dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)