POLECAMY

Jak odbywa się proces zapamiętywania dzięki szybkiemu czytaniu?

Po zapoznaniu się z tekstem, czytelnik musi zapamiętać najważniejsze dla siebie informacje. Tony Buzan w swojej klasyfikacji etapów szybkiego czytania ten punkt nazywa przechowywaniem.
Jak odbywa się proces zapamiętywania dzięki szybkiemu czytaniu?

Etap czytania: przechowywanie

Jest to etap polegający na magazynowaniu informacji. Wiele osób ma problemy z odtwarzaniem wiedzy, podczas sytuacji stresowej.

Etap czytania: gotowość i trwałość pamięci

Jest to etap, który polega na wydobyciu zdobytych informacji. Najlepiej, jeśli ma miejsce w momencie, gdy tego potrzebujesz.

Aby doskonalić te etapy, sugeruję:

  • Poznać mapy myśli. Dzięki nim, zaczniesz szybciej zapamiętasz, a potem powtórzysz nowo nabytą wiedzę. Jednym z kluczy do skutecznego zapamiętywania, jest powtarzanie materiału. Z mapami myśli oszczędzasz do 90% czasu na powtórki!

Zobacz też : Jak nauczyć się czytać ze zrozumieniem?

Mapy myśli to sposób na wykorzystanie obydwu półkul mózgu, czego brakuje w standardowych notatkach. A użycie dwóch półkul przy notowaniu, to wykorzystanie efektu synergii i tym samym wielokrotne zwiększenie zapamiętywania.

Zobacz też : Czego unikać podczas czytania?

  • Nauczyć się technik pamięciowych. Techniki pamięciowe (mnemotechniki) polegają na wykorzystaniu naturalnych możliwości mózgu w zapamiętywaniu. To sposób na przekazywanie do mózgu informacji, jego własnym językiem. Językiem obrazów i skojarzeń.

Dzięki mapom myśli i technikom pamięciowym, możesz stworzyć swoją własną bazę wiedzy, w której będziesz trzymać dowolną ilość wiedzy! Zapamiętasz to, co najważniejsze i będziesz mógł wrócić do każdej, zdobytej wcześniej wiedzy aby odtworzyć ją z dużą dokładnością!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Mapy myśli są dla mnei zbyt skomplikowane, fajnie się czyta taki tekst, ale jak się przechodzi do działań to już zdecydowanie gorzej...