Jak nauczyć dziecko ortografii

Jak nauczyć dziecko ortografii

Moje dziecko ma duże problemy z ortografią, zawsze dostaje z dyktand złe oceny. Próbowałam ćwiczyć z nim w domu, dyktowałam mu różne teksty, po czym sprawdzałam, a błędnie zapisane słowo kazałam przepisywać dziesięć razy w zeszycie. Efektów naszej pracy jednak nie ma, a wręcz przeciwnie dziecko jeszcze bardziej anty nastawiło się do ortografii.
/ 23.03.2009 12:24
Jak nauczyć dziecko ortografii

Nauka ortografii może być dla dziecka strasznie nudna, wyczerpująca i zupełnie nieskuteczna. Szczególnie jeśli dobierze się złą metodę. Wielokrotne przepisywanie słów może tylko skutecznie zniechęcić dziecko do nauki. Trzeba do tego znienawidzonego tematu podejść strategicznie, ucząc dziecko poprzez zabawy i urozmaicone ćwiczenia, pozwolić mu na samodzielne tropienie tajników ortografii.

W nauce ortografii starajmy się w jak największym stopniu wykorzystać grę skojarzeń, wyobraźnię, humor, absurd i zmysły. Dziecko najlepiej zapamięta skomplikowane zasady i wyjątki ortograficzne gdy stworzy w swoim umyśle jakieś śmieszne wyobrażenia. To jest jeden z tajników naszego mózgu, który ma zdolność szybszego zapamiętywania sytuacji humorystycznych i dziwnych.

Metod nauki ortografii najmłodszych jest wiele, wiele jest również pozycji książkowych na ten temat na rynku. Osobiście jednak proponuję sięgnięcie po bardzo wartościową książkę pt. „ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografii”, autorstwa Jolanty Gajdy. Książka daje konkretne rady jak nauczyć dziecko samodzielnego dochodzenia do pewnych zasad ortograficznych, rozpoznawania wyjątków, stosowania powtórek z ortografii, aby nie były nużące. Ponadto radzi jak motywować dziecko do nauki, jak nauczyć go wytrwałości, jak wytwarzać miłą atmosferę do nauki, a także jak przygotować dziecko na krytykę.