Jak napisać dobrą prezentację maturalną?

Przy przygotowywaniu prezentacji maturalnej, trzeba wziąć pod uwagę następujące aspekty.
/ 25.05.2010 09:20

Treść prezentacji powinna być w miarę zwięzła i logiczna. Najważniejsze jest, aby Twoje wystąpienie było na temat, dlatego tak istotne jest dokonanie właściwego wyboru. Spośród wszystkich proponowanych przez Twoją szkołę tematów, wybierz taki, który naprawdę Cię interesuje.

Jeśli wybrałeś już odpowiedni według Ciebie temat, zorientuj się czy znajdziesz potrzebną literaturę. Często oryginalna tematyka, wiąże się z brakiem adekwatnych źródeł.

Nie sugeruj się wyborem Twoich kolegów czy koleżanek; to, co interesuje ich, niekoniecznie może interesować Ciebie. Pamiętaj, że przygotowanie prezentacji zajmie Ci sporo czasu, więc lepiej jest go spędzić zajmując się czymś ciekawym i zajmującym.

Jeśli chodzi o literaturę, wybieraj te książki, które lubisz i dobrze pamiętasz.

Dokonaj właściwej selekcji materiału, wybór stosu książek jako wymaganej literatury nie ma najmniejszego sensu. Na zaprezentowanie swojego tematu masz tylko 15 minut, więc optymalną liczbą lektur będzie 3-4.

Pamiętaj o dotrzymaniu terminów: do 30.09 - składasz w szkole pisemną deklarację wyboru tematu prezentacji maturalnej, miesiąc przed egzaminem - oddajesz poloniście bibliografię oraz materiały pomocnicze, tydzień przed egzaminem - oddajesz poloniście ramowy plan prezentacji.