POLECAMY

Jak dobrze wygłosić prezentację maturalną?

Mimo że matura ustna jest przez wielu licealistów lekceważona, trzeba się do niej dobrze przygotować. Podczas prezentacji trzymaj się następujących zasad.

Najważniejsze, aby mówić odpowiednio powoli, głośno i wyraźnie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że jak najlepiej przekazaliśmy komisji zgromadzone przez nas informacje.

Zadbaj o formę prezentacji, niech składa się ona z logicznie wyodrębnionych elementów. Język wypowiedzi dostosuj do okoliczności.

W czasie prezentacji nie przesadzajmy z gestykulacją, wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Przybierz postawę otwartą, bez skrzyżowana rąk. Poczujesz się bardziej pewnie. Gesty nie mogą być przerysowane, powinny sprawiać wrażenie naturalnych.

Nawet najlepszą prezentację mogę zepsuć nerwy. Dlatego odpowiednio wcześniej wypróbuj kilka metod relaksacyjnych jak np.: ziołowe mieszanki uspokajające, kilka głębszych oddechów czy po prostu dłuższy spacer w pięknych okolicznościach przyrody.

Dobrym pomysłem jest próbne przedstawienie prezentacji przed rodziną lub znajomymi. Podpowiedzą Ci, co ewentualnie mógłbyś poprawić lub nad czym jeszcze popracować. Dzięki temu oswoisz się z tą nową, trudną sytuacją.

Nagraj swoje przedstawienie na kamerę, a potem na spokojnie oceń swoje wystąpienie. Ta inna perspektywa pozwoli Ci na wszystko spojrzeć z dystansem.

Sprawiaj wrażenie pewnego siebie, delikatny uśmiech na pewno pomoże Ci w rozładowaniu napięcia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)