POLECAMY

Hipnoza sposobem na lęk przed nauką

Hipnoza jest sztucznie wywołanym stanem snu terapeutycznego. Pacjent powinien być wprowadzony w stan hipnozy przez doświadczonego hipnotyzera, któremu ufa.
Hipnoza sposobem na lęk przed nauką

Zalety hipnozy dostrzega się w tym, że osoba zahipnotyzowana jest bardziej podatna na zewnętrzne bodźce. Uśpiona jaźń nie zakłóca odbioru informacji, eliminuje też wewnętrzne bariery.

Lęk przed nauką

Trudności w nauce pojawiają się w różnych sytuacjach i dotyczą różnych osób. Zawsze jednak mają podobne podłoże: trudności w koncentracji uwagi, selekcji materiału, nadmierna ruchliwość, trudności w kojarzeniu i wiązaniu elementów wiedzy w całość. Przyczyną trudności jest również lęk przed zdobyciem nowej wiedzy, obawa czy podoła się wyzwaniu, czy uda się osiągnąć zamierzony cel. Lęk ten jest dyktowany też przez nauczycieli i rodziców, którzy mówią: „uwaga – będzie teraz trudne zadanie” lub „pomogę Ci, sam sobie możesz nie poradzić”. Wielokrotnie powtarzane w ten sposób komunikaty są w stanie skutecznie zablokować naturalną ciekawość dziecka. W odpowiedzi na takie komunikaty dziecko przestaje chcieć więcej, poszukiwać nowych informacji. Doświadczenie przemocy może również skutecznie zablokować radość z uczenia się nowych treści. Dziecięcy umysł blokuje się przed gromadzeniem nowych treści również w sytuacji stawiania wymagań, których dziecko nie jest w stanie spełnić. Jeśli dziecko nie może sprostać wymaganiom – koncentruje się na takich zachowaniach, które oddalą od niego widmo kary, jednak całe życie nie można unikać tego co nowe.

Polecamy: Programy dla dzieci

Terapia hipnozą

Hipnoza, jako forma pomocy dzieciom w nauce jest najbardziej skuteczna w przypadku dzieci w wieku 8 – 11 lat. Terapeuci zajmujący się hipnozą wykorzystują ją w terapii trudności w uczeniu się w celu znalezienia podłoża zaburzeń. Jej rolą jest również zwiększenie możliwości koncentracji uwagi i podatności na uczenie się. Hipnoza to również sposób na opanowanie negatywnych emocji i stresu, skonstruowanie pozytywnego obrazu samego siebie. 

Czytaj także: Siła szczegółów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Żeby hipnoza miała sens Pani dziecko tez musi wyrazić ochotę na terapie. Osobiście nie znam nikogo, kto zajmowałby się hipnozą w Trójmieście. Wiem jednak jedno - z wyborem odpowiedniej osoby należny uważać. Źle przeprowadzona hipnoza może mieć fatalne skutki. Dlatego najlepiej żeby osoba, która hipnotyzuje miała również skończone studia z psychiatrii albo psychologii, a nie sam kurs z hipnozy. Sam jednak osobiście uważam, że hipnoza ma więcej wspólnego z parapsychologią, niż s samą psychologią. Najbardziej mnie jednak śmieszą hollywoodzkie wizje, że ktoś w stanie hipnozy cofa się do łona swojej matki. Takich cudów w realnym życiu nie można się spodziewać. Tutaj ma Pani jakiś namiar. Czy osoba jest godna zaufania? Nie wiem, nie znam. Życzę powodzenia i proszę uważać. http://www.psycholog-psychoterapeuta.com.pl/kontakt.html
/6 lat temu
witam ,przeczytałam ten krótki artykuł pełna nadziei..mm 14 letniego syna , który odkąd pojawił się w gimnazjum , ma ogromne problemy z nauka, nastrojami.Od wybuchowosci poprzez smiech do smutku. Najgorsza sprawa jest własnie szkoła...aktualnie zagrozenie z 7 przedmiotow. NIgdy o niczym nie pamieta, nie zapisuje prac domowych, zapomina przekazywac informacje, nie umie skoncentorowac sie na lekcji , bywa nieobecny myslami.Czy gdzies w trojmiescie znajde kogos, kto za pomoca terapii hipnoza bedzie w stanie pomoc mojemu synowi? bo rozmowy,grozby ani prosby nie skutkuja .Bardzo prosze o odpowiedz