POLECAMY

Fonetyzacja

Zwana także subwokalizacją lub artykulacją, to powtarzanie czytanego tekstu. Uznawana jest za główną wadę tradycyjnego czytania.
Fonetyzacja

Wyróżnia się jej dwa rodzaje: wewnętrzną (polega na cichym powtarzaniu czytanych słów – w myślach) oraz zewnętrzną (głośne powtarzanie czytanych słów). Fonetyzacja wewnętrzna jest popularniejsza i trudniejsza do wyeliminowania, niż fonetyzacja zewnętrzna.

Metodyka szybkiego czytania wyróżnia 3 rodzaje metod przeznaczonych do zwalczania fonetyzacji. Są to: mechaniczna (przeznaczona do zwalczania fonetyzacji zewnętrznej) – np. przygryzienie ołówka zębami w czasie czytania; czytanie z jednoczesnym wykonywaniem czynności zakłócających (przeznaczona do zwalczania fonetyzacji wewnętrznej) – np. wymawianie liter alfabetu w czasie czytania; centralne zakłócenia mowy, które polegają na wystukiwania stałego, określonego rytmu palcami w czasie czytania (metoda przeznaczona do zwalczania obu rodzajów fonetyzacji).

Różni teoretycy i badacze oraz trenerzy szybkiego czytania mają odmienne zdania na temat fonetyzacji. Ogólnie można je podzielić na trzy, różne podejścia. Pierwsze mówi, że fonetyzacja to przeszkoda do pokonania i oferuje środki, aby to zrobić w formie wspomnianych już 3 metod. Druga, z kolei, twierdzi, że należy fonetyzować tylko słowa – klucze w danym tekście, czyli te zawierające najważniejsze informacje, z punktu widzenia celu czytania danego tekstu przez określonego czytelnika. Ostatnia, mówi, że fonetyzacja to naturalny proces pomagający w zrozumieniu czytanego tekstu. Jest to zjawisko niezbędne do zrozumienia zwłaszcza skomplikowanych tekstów. Jej całkowite usunięcie jest po prostu niemożliwe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)