POLECAMY

Czym jest NLP

Neurolingwistyczne programowanie to metoda pracy stosowana przez amerykańskich lekarzy, psychologów i trenerów, jak również przez polskich instruktorów w celu wyzwolenia w pacjencie chęci osiągnięcia sukcesu i wzbogacenia jego osobowości.
Czym jest NLP

Neurolingwistyczne programowanie opiera swoją skuteczność na programowaniu neuronów w zakresie lingwistyki. Umysł osoby decydującej się na NLP jest poddawany treningowi, którego głównym celem jest zwiększenie umiejętności językowych i komunikacyjnych.

Fakty i mity

NLP jest metodą wykorzystującą hipnozę i modelowanie jako sposoby osiągnięcia zamierzonych celów. Nie jest prawdą jednak, że głównym mechanizmem jakim posługują się osoby, które przeszły trening jest manipulacja. Osoby te po prostu lepiej niż inni potrafią rozpoznać stany emocjonalne innych i wywierać na rozmówcę lepszy wpływ niż zwykli śmiertelnicy.

Jak zostać trenerem

By zostać trenerem NLP nie trzeba mieć ukończonych nawet kierunkowych studiów wyższych, co mogłoby się wydawać oczywiste, by osoby, które będą programować mózgi innych ludzi - również za pomocą hipnozy – posiadały potwierdzoną dyplomem wiedzę psychologiczną, medyczną, w tym z zakresu psychiatrii. Tych warunków nie trzeba spełniać – wystarczy mieć wykształcenie średnie, co nie budziłoby zastrzeżeń, gdyby dotyczyło studentów wspomnianych kierunków. Ale tak nie jest. Należy natomiast spełnić inny ważny warunek przystąpienia do kursu – mianowicie zasobny portfel, ponieważ roczny kurs obejmujący weekendowe zjazdy to koszt rzędu 12 – 15.000zł, zatem całkiem sporo.

Polecamy: Łańcuchowa metoda zapamiętywania

Ostrzeżenie i zachęta

Jeden z polskich ośrodków kształcących trenerów NLP zawarł na swojej stronie internetowej informację dla osób, które aktualnie poddają się psychoterapii, by swoją decyzję o wzięciu udziału w kursie skonsultowały z psychoterapeutą. Jednocześnie autorzy kursu kuszą – bycie trenerem NLP to szansa na własny dość dochodowy interes. 

Czytaj także: Mity o nauce języków obcych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)