POLECAMY

Czym jest chromoterapia?

Czy wiesz, że ekstrawertyk w czerwonym szaliku wśród pomarańczowych barw jesieni jest narażony na nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją i rozdrażnienie? Natomiast introwertyk skłonny do depresji ma dużo większe szanse na zachorowanie, jeśli w stresujące dni wybierze szary sweter? Sprawdź, czy warto ufać trendom i wybierz paletę barw dla siebie!
Czym jest chromoterapia?

Czym jest chromoterapia?

To nic innego jak terapia kolorem. Wykorzystywana jest jako leczenie wspomagające przy schorzeniach psychosomatycznych, takich jak schizofrenia, depresja, bezsenność, jąkanie się, a nawet anoreksja. Leczenie polega na otaczaniu pacjenta odpowiednimi barwami, które są odbierane narządem wzroku. Kolory zawsze działają dwojako: uspokajają lub pobudzają, dodają motywacji lub usypiają chęć do działania, rozpraszają lub pomagają się skoncentrować itd. Wpływ barw na podświadomość każdego człowieka to zjawisko niezaprzeczalne i ciągłe, dlatego warto wykorzystać je na co dzień.

Polecamy: Dieta na jesienną depresję

Wykorzystanie chromoterapii

Barwy ciepłe działają pobudzająco i mobilizująco (pomarańczowy przywraca radość, czerwony wyzwala energię), dlatego stosuje się je w terapiach stanów okołodepresyjnych. Natomiast efekt uspokojenia i zrelaksowania dają barwy zimne (zielony przywraca równowagę, niebieski uspokaja zszargane nerwy, a turkusowy zwiększa odporność na stres).

Terapia kolorem nie jest jednak wyjściem z sytuacji – stosuje się ją jako wspomaganie medycyny konwencjonalnej.

Pamiętaj! Niewłaściwie stosowana chromoterapia może wywołać wiele skutków ubocznych.

Jednak właściwie dobrany kolor pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ponieważ wybór kolorów może świadczyć o osobowości, a także dolegliwościach, warto zapoznać się z działaniem poszczególnych barw i w słuszny sposób poprawić sobie humor. Bez względu na trendy!

Czytaj także: Jak zapobiec zimowej depresji?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)