POLECAMY

Czy wiesz jaka jest historia rowerów?

Historia roweru rozpoczęła się w 1818 r. w Niemczech. Miał on specyficzną budowę. Specyficzną bo miał wszystko co niezbędne oprócz pedałów. Dlatego został nazwany maszyną biegową. Aby jechać na takim sprzęcie, człowiek po prostu musiał się odpychać nogami.
Czy wiesz jaka jest historia rowerów?

Pierwszy rower z napędzanym tylnym kołem powstał w Anglii w 1839 r. Był to już model z pedałami połączonymi z osią tylnego koła.6 lat później w Niemczech powstał rower z napędem na przednie koło.

W 1874 r. w Anglii powstał rower z przednim kołem, którego średnica czasem sięgała 2 metrów. Tylne koło było bardzo małe. Siodełko było na wysokości przedniego koła, dlatego upadek z takiego roweru był niebezpieczny.

Dopiero ok 1885 r. w Anglii został opracowany rower, wyglądający prawie tak samo jak współczesny. Koła były jednakowej wielkości.

W 1888 r. w Anglii dodatkowo została opatentowana opona pneumatyczna, dzięki której łatwiej było jeździć. Od tej pory kształt roweru zmieniał się ale nieznacznie.

30 lat później w Anglii do mody weszły rowery na małych kołach. Były one bardzo popularne, ponieważ można je było składać. Były łatwe w transporcie i przechowywaniu.

Dopiero w 1979 r. w Stanach Zjednoczonych powstał rower górski. Był on znakomitym środkiem transportu. Można było nim dotrzeć tam, gdzie np. samochodem nie dojedziemy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)