POLECAMY

Czy wiesz jak wybrać dobry kierunek studiów?

Nic łatwiejszego! Oto moje wskazówki, postępuj wg nich, a na pewno wybierzesz właściwie.

Zastanów się, co cię najbardziej interesuje, jaka czynność przez Ciebie wykonywana sprawia Ci największą radość i satysfakcję. Zwróć uwagę na to, na co przeznaczasz najwięcej czasu w ciągu dnia poza domowymi obowiązkami i pomyśl, czy nie chciałbyś rozwinąć w tym zakresie swoich umiejętności i zainteresowań.

Poszukaj rankingów, jakie studia są teraz oblegane i na jakie kierunki jest największe zapotrzebowanie- może wśród nich znajdziesz kierunek dla Ciebie. Uważaj jednak, bo to, że teraz jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny, nie oznacza, że tak będzie za kilka lat, gdy skończysz studia. Możesz w związku z tym sprawdzić co do tego przewidywania socjologów i psychologów.

Rozejrzyj się w środowisku ludzi, którzy skończyli dany kierunek studiów. Porozmawiaj z tymi osobami, zbierz opinie na temat tego kierunku zarówno od kobiet jak i od mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych. Będziesz miał wtedy przekrojowy obraz opinii na ten temat, to pozwoli Ci odnaleźć najbardziej prawdopodobną i najbliższą prawdy.

Sprawdź, na których uczelniach byś mógł studiować dany kierunek, jakie są warunki przyjęcia na studia, przejrzyj fora internetowe, na których wypowiadają się studenci danego uniwersytetu o tym kierunku, wykładowcach, atmosferze. Dzięki temu dowiesz się zarówno pozytywów jak i negatywów i łatwiej je będziesz mógł zweryfikować. Zrób tabelkę, w której je przedstawisz, zilustruje Ci ona całościowy obraz danego kierunku oraz wszystkich korzyści i start, które się z nim wiążą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
jak wybrać dobry kierunek studiów - to nie jest łatwy temat - tutaj się z Tobą zgodzę, że najważniejsze jest udzielenie sobie odpowiedzi co chcę sam w życiu robić? co jest moją pasją i co mnie interesuje w życiu/ jeżeli wybierzemy kierunek studiów pod wpływem rodziców - bo tak oni chcą - to nic z tego nie bedzie - skonczymy studia - nawet z dobrym wynikiem - ale tak naprawdę to nas nie bedzie kręcić i bawić.... znam ludzi którzy skończyli historię geografię archeologię - dla których taki kierunek to była pasja - realizują sie doskonale - sa eksperami i mimo, że często są na posadach niskoopłatanych (etaty) to dorabiają sobie znaczne kwoty wciąż realizując swoje pasje
/8 lat temu
Najlepiej kierować się swoimi zainteresowaniami i pasjami. Nawet w powszechnie "nieopłacalnych" zawodach można zrobić wielką karierę i pieniądze - trzeba być tylko dobrym specjalistą.