Czy wiesz jak wybrać dobry kierunek studiów?

Przy wyborze kierunku i uczelni trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów.
/ 25.05.2010 13:50

Najważniejsze jest to, aby studiować to, co się lubi, dlatego wybierz kierunek z zakresu własnych zainteresowań. Fachowcem lub ekspertem w danej dziedzinie może zostać tylko ta osoba, dla której zawód to nie jedynie źródło dochodów, a prawdziwa pasja.

Nie ulegaj presji otoczenia lub aktualnie panującej modzie. Znajomi i rodzice nie mogą decydować za Ciebie; Ty wiesz, co Cię najbardziej interesuje i w czym najlepiej się czujesz. Osoby, które dały się zwieść modzie, która co jakiś czas wyznacza tzw.: „kierunki na czasie” mają często trudności ze znalezieniem pracy, gdyż prognozy analityków rynku pracy nie zawsze się sprawdzają.

Nie podążaj ślepo w ślady swoich znajomych, na studiach poznasz wielu nowych i ciekawych ludzi. Często rodzice wywierają na dziecku presję domagając się kontynuowania rodzinnej tradycji. Miej własne zdanie, jeśli Twoi przodkowie byli umysłami ścisłymi, a ty jesteś humanistą, podjęcie studiów matematycznych lub ekonomicznych nie ma najmniejszego sensu.

Jeśli moment podjęcia ostatecznej decyzji nieuchronnie się zbliża, a Ty w dalszym ciągu masz wiele wątpliwości, wybierz kierunek, który da Ci duże pole manewru i szerokie możliwości.

Nie bój się podjąć ryzykownej decyzji. Jeśli jesteś zainteresowany mało popularnym kierunkiem, nie rezygnuj ze swoich planów. Sukces zawodowy nie jest uwarunkowany statystykami czy rankingami. Jeśli jesteś w czymś naprawdę dobry, a studia są dla Ciebie prawdziwą pasją, nie musisz się obawiać o swoją przyszłość. Może się okazać, że to zdolny filozof czy antropolog znajdzie lepszą pracę niż kolejny absolwent zarządzania lub politologii.