POLECAMY

Czy wiesz jak wybrać dobrą uczelnię?

Wybór uczelni, biorąc pod uwagę sporą liczbę uczelni wyższych w naszym kraju, jest dość trudny. Jeżeli nie dostałeś się na wymarzony kierunek na uczelni państwowej, pomyśl o studiach na innym kierunku lub w szkole prywatnej. Oto kilka wskazówek, jak wybrać dobrą uczelnię.

Dobrym źródłem informacji są spotkania informacyjne na uczelniach. Większość z nich organizuje je na przełomie kwietnia i maja. Warto się na nie wybrać, gdyż takie spotkanie daje szanse na bezpośrednie rozmowy z wykładowcami, a przede wszystkim z samymi studentami, którzy są najlepszym źródłem informacji. Możemy także zapoznać się z progami punktowymi.

Zapoznaj się z wydawanymi co roku rankingami uczelni wyższych, publikowanymi przez miesięcznik Perspektywy. Uczelnie oceniane są ze względu na prestiż, siłę naukową, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów. Te cztery zasadnicze cechy uczelni są mierzone poprzez 29 kryteriów. Inne zestawienia znajdziesz na łamach: Wprostu, Gazety Prawnej, Polityki, Rzeczypospolitej czy Newsweeka.

Sprawdź czy dana uczelnia posiada Biuro Karier, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz czy umożliwia studentom wyjazdy na praktyki i staże zagraniczne.

Przed dokonaniem ostatecznej decyzji zajrzyj na stronę: http://www.menis.gov.pl. Pod tym linkiem znajdziesz listę uczelni, które spełniają ministerialne wymogi.

Inna stroną, która pomoże Ci w dokonaniu wybory jest: http://www.pka.edu.pl. To internetowy adres Państwowej Komisji Akredytacyjnej można tam znaleźć dokładniejsze informacje o poziomie kierunków na poszczególnych uczelniach. To zadań tej instytucji należy: opiniowanie wszystkich wniosków dotyczących utworzenia uczelni, dokonywanie oceny jakości kształcenia oraz przeprowadzanie kontroli przestrzegania warunków prowadzenia studiów wyższych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)