POLECAMY

Czy wiesz jak uczyć dziecko koncentracji?

Współcześnie w szkołach słyszy się coraz częściej, że dzieci mają problemy z koncentracja. Bardzo często takie oskarżenia padają ze strony nauczycieli wobec dzieci o żywym temperamencie, których nie potrafią zainteresować nauką. Ale jeżeli twoje dziecko ma naprawdę problemy z koncentracją, to możesz mu pomóc w jej ćwiczeniu. Oto kilka sposobów:

Pytaj dziecka o wydarzenia ze szkoły. Jeżeli będzie gubiło wątek, to naprowadzaj go delikatnymi sugestiami do tematu rozmowy. Rozmawiaj z nim na różne tematy z życia codziennego. Pozwoli mu to nie tylko na ćwiczenie koncentracji, ale także na zrozumienie twoich oczekiwań wobec niego.

Pomagaj dziecku w odrabianiu pracy domowych. Chodzi mi tu o pomoc w zadaniach, których dziecko nie rozumie i w utrzymaniu skupienia na wykonywanym zadaniu. Rodzic nie powinien wykonywać za dziecko prac zadanych w szkole.

Wykonujcie razem różne prace domowe, np. nakrywanie do stołu. Pokazuj mu jak wykonywać poszczególne zadania. Doradzaj mu, gdy robi coś błędnie zamiast krzyczeć, i dostrzegaj jego wysiłki chwaląc je nawet wtedy, gdy są niewielkie. Duma z dobrze wykonanego zadania da mu siłę do dalszej pracy nad sobą i zwiększy jego determinacje do skupiania się.

Podejmuj decyzję razem z dzieckiem, tak żeby czuło się rozumiane i zarazem czuło odpowiedzialność za podjęte decyzje. Na początku niech będą to wspólne decyzje, na co iść razem do kina albo w co się ubrać.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)