POLECAMY

Czy wiesz jak uczyć dziecko czytania i pisania?

Naukę dziecka watro zaczynać jak najwcześniej. Uczenie czytania i pisania warto powiązać już z nauką pierwszych słów. Zadanie to należy do rodziców.

Większość rodziców kupuje swoim dzieciom książeczki. Początkowo zawierają one tylko rysunki, ukazane w żywych, barwnych kolorach, wraz z krótkimi podpisami. Te obrazki pobudzają ich rozwijającą się wyobraźnię. Można je wykorzystać do uczenia dziecka pierwszych słów – rodzic „czyta” obrazki i pokazuje je maluchowi.

Takie wspólne czytanie tworzy w pamięci dziecka skojarzenia, które można potem wykorzystać przy nauce liter. Do tego także pomocne są książki, gdzie obok danej literki alfabetu przedstawiane są rysunki rzeczy, których nazwa od niej się rozpoczyna. W takiej nauce można wykorzystać też różne klocki i puzzle, na których przedstawione są litery i powiązane z nimi rysunki.

Najistotniejszym czynnikiem w takiej nauce jest praca z dzieckiem polegająca na wspólnej zabawie i czytaniu książek. Jednak podczas tych zajęć z dzieckiem należy zwracać uwagę na odpowiednie wymawianie słów i zdań tak, by dziecko mogło odczytać emocje związane z tekstem. Pamiętajcie także żeby nie zmuszać dziecka do zabawy książeczką, jeżeli tego nie chce, ponieważ może to utrudnić dalszą naukę.

Gdy dziecko zacznie już kojarzyć kształt poszczególnych liter z rysunkami i słowami, można rozpocząć uczenie go odczytywania sylab i wyrazów. Etap ten można wprowadzać już u 3-4 letnich dzieci. Najlepsze do nauki w tym wypadku są krótkie, rymowane wierszyki. W tym czasie rodzice mogą podjąć już próby nauki rysowania poszczególnych liter.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)