POLECAMY

Czy wiesz jak się uczyć do egzaminu?

Klasyczne zakuwanie to już przeżytek. Są sposoby na podniesienie wydajności zapamiętywania tuż przed egzaminem. Oto one – sprawdzone przez nas i dowiedzione naukowo

Kojarz.
Psycholodzy zalecają, by kojarzyć sobie z czymś słowo, które musimy zapamiętać np. nazwisko Jerzego Rogalskiego - z jeżem zjadającym rogala.

Uruchom wyobraźnię i zmysły.
Zazwyczaj do zapamiętywania używamy tylko jednego ośrodka w mózgu. Jeśli jednak na dźwięk słowa "lipa" wyobrazimy sobie, jak ona wygląda, szumi i pachnie, to pobudzamy do zapamiętywania bardzo dużą część mózgu i dzięki temu szybciej zapamiętujemy.

Podczas nauki ćwicz.
Pomocna przy nauce jest choćby niewielka aktywność fizyczna. Wówczas nasz mózg wprowadza się w stan dodatkowego pobudzenia i usprawnia tym samym proces zapamiętywania. Może to być spacerek w tę i z powrotem po pokoju, a wystarczy ściskanie w ręku gumowej piłeczki.

Łykaj.
Badania naukowe wykazały, że bardzo pozytywnie na procesy aktywizacji zapamiętywania wpływają tabletki z ekstraktem z szałwii. Dość dobra, choć może nie tak zdrowa, jest również kawa i nikotyna

Śpij.
Nic tak nie utrwala zdobytej wiedzy niż kilkugodzinny sen. Naukowcy wykazali, że sen działa na nasz mózg jak kliknięcie „zapisz” w komputerze. Wyspani po uprzedniej sesji naukowej pamiętamy więcej niż bezpośrednio po nauce.

Podczas sesji zwróć uwagę na dietę Dieta bogata w białko pochodzące z mięsa bardzo pozytywnie wpływa na sprawność umysłową i procesy zapamiętywania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)