Czy wiesz jak radzić sobie ze stresem podczas sesji?

Już za miesiąc czerwiec - miesiąc akademickiej sesji. Egzaminy i zaliczenia są bardzo stresogennymi sytuacjami, aby zminimalizować negatywne skutki stresu można zastosować kilka metod.
/ 25.05.2010 12:48

Wielu studentów bezpośrednio przed egzaminem zarywa noce, przygotowując się do testu z ich wiedzy. Jest to bardzo zła metoda nauki. Nie dość, że są oni zmęczeni, to jeszcze trwałość zapamiętanych informacji znacznie się obniża. Sen jest sposobem na regenerację organizmu i rozluźnienie mięsni, które w stresie mogą się gwałtownie skurczać, co powoduje nieprzyjemne bóle brzucha.

Tuż przed egzaminem, nie wpadaj w panikę, wypróbuj kilka technik relaksacyjnych, które pozwolą Ci się odprężyć. Posłuchaj ulubionej muzyki lub wybierz się na długi spacer.

Dobrym sposobem na rozładowanie napięcia jest uprawianie sportu. Postaraj się wygospodarować godzinę w czasie dnia na ruch na świeżym powietrzu. Wybierz się na przejażdżkę rowerową lub pobiegaj. Sport poprawia nie tylko naszą kondycję fizyczną, ale i psychiczną, dając nam chwilę wytchnienia.

Jeśli wszystkie domowe sposoby zawodzą wybierz się do apteki po środki farmakologicznie, które Cię odprężą i uspokoją. Najlepsze są lekarstwa na bazie ziół np.: Persen Forte lub Nervosol.

Wypróbuj ćwiczenia oddechowe, tlen jest niezbędny do prawidłowego przebiegu wszystkich funkcji życiowych. Gdy jesteś zdenerwowany oddychasz szybko, w ten sposób zmuszasz swoje ciało do wydatkowania większej ilości energii na ten proces, niż to ma miejsce w normalnych warunkach. Liczne ćwiczenia oddechowe mogą pomóc uregulować i poprawić nasze oddychanie