Czy wiesz jak powstaje burza?

Jej nadejście poprzedza pojawienie się chmur burzowych i wilgotnego wiatru.
/ 26.05.2010 14:37

Tak na początku powiem co to tak naprawdę jest burza. Jest to takie zjawisko atmosferyczne, któremu towarzyszą przede wszystkim opady deszczu a nawet deszczu i gradu oraz wyładowania atmosferyczne, czyli tzw. pioruny.

Teraz jak powstaje burza? Zawsze przed tym zjawiskiem atmosferycznym pojawia się kilka czynników, dzięki którym możemy poznać, że zbliża się burza. Tymi czynnikami są np.: gęste chmury burzowe zwane Cumulonimbusami i wilgotny chłodny wiatr.

Nie wiem czy wiecie ale powietrze w górnych warstwach atmosfery jest o wiele zimniejsze niż przy powierzchni Ziemi. A że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, to normalnym jest, że unosi się do góry. Podczas drogi do góry powietrze rozpręża się. Przy tym rozprężaniu wszystkie gazy bardzo się ochładzają. Wznoszące się powietrze w trakcie rozprężania staje się chłodniejsze od otoczenia, a więc cięższe i opada na dół.

Tak właśnie powstaje to zjawisko, którego nigdy nie mogliśmy zrozumieć. Zwykły człowiek, (w znaczeniu nie naukowiec interesującymi się zjawiskami burzy) nie ma pojęcia tak naprawdę jak dochodzi do burzy. Ale myślę, że po przeczytaniu tego trochę Wam się przejaśniło. A dodam jeszcze, że takie zjawisko jak burza występuje najczęściej w strefie tropikalnej i umiarkowanej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/31.03.2016 01:06
Przeczytalem to kilka razy i stwierdzam jedno:"co za non sens". Cieple powietrze unoszace sie do gory w kierunku zimnego powietrza sie rozpreza???? A potem co gorsza owe rozprezone powietrze staje sie zimne i ciezkie i spada w kierunku ziemi???? Ludzie a wy jakie szkoly konczyliscie, ze nie komentujecie tego negatywnie????
/30.05.2013 08:23
:)
/16.05.2013 16:40
xd