POLECAMY

Czy wiesz jak pomagać dziecku w nauce?

Dzieci często nie mogą sobie poradzić z odrabianiem prac domowych i nauką na sprawdziany i kartkówki. Czasem trzeba im w tym pomóc. Jak to robić żeby dziecko w przyszłości lepiej radziło sobie przy samodzielnej nauce? Oto kilka porad:

Gdy pomagasz dziecku przy odrabianiu lekcji nie rób za nie wszystkiego. Niech twoja pomoc ograniczy się do dawania porad i małych podpowiedzi. Musi uczyć się samodzielnej pracy wiedząc zarazem, że zawsze może liczyć na twoją pomoc.

Nie pozwalaj dziecku spędzać zbyt wiele czasu przy biurku bez przerwy. Gdy ma dużo nauki namawiaj go na krótkie przerwy na spacer albo trochę ćwiczeń sportowych- pozwoli mu to odegnać zmęczenie i skupić się na nauce.

Naucz go dbać o czystość na biurku. Bałagan powoduje, że dziecko łatwiej traci koncentrację na nauce.

Pomagaj dziecku w przygotowaniu do ważniejszych sprawdzianów. Ucz go jak i co w szczególności powinien zapamiętywać. Tłumacz mu zagadnienia, których nie rozumie.

Nagradzaj jego osiągnięcia, by rozumiało, że trud włożony w naukę się opłaci. Ale pamiętaj, że nie wolno też dopuścić do tego, by dziecko myślało, że zawsze należy mu się nagroda za naukę.

Staraj się pokazywać mu to, czego się uczy, na przykładzie. Taki system nauki pomaga w zapamiętywaniu. Dlatego ważne jest, by książki, z których dziecko się uczy, zawierały duo ilustracji obrazujących materiał do nauczenia. Pomocne są także wyjścia z dziećmi na różne wystawy związane z zakresem nauki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)