Czy wiesz jak pokój dla małego ucznia?

Małemu uczniowi trzeba stworzyć jak najlepsze warunki do nauki. Przy urządzaniu pokoju kieruj się kilkoma zasadami.
/ 25.05.2010 12:52

Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju jest niewątpliwie biurko i krzesło. Najlepsze są takie o regulowanej wysokości, ponieważ maluchy w wieku wczesnoszkolnym bardzo szybko rosną. Przy za niskim biurku lub przy za wysokim krześle deformuje się kręgosłup dziecka, co później doprowadza do wad postawy.

Blat dziecięcego biurka musi być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie książki, zeszyty i przybory szkolny. Najlepiej, jeśli jego wymiary oscylują wokół 65-70 cm głębokości i około metra szerokości.

Zamiast tradycyjnego krzesła, które bardzo często krępuje ruchy i unieruchamia dziecko na długie godziny, można zakupić piłkę gimnastyczną w postaci ergonomicznego krzesełka, które zapewni maluchowi swobodę ruchów i wspaniałą zabawę. Dzięki jego elastyczności brzdąc sam znajdzie dla siebie optymalną pozycję, w której będzie mu najwygodniej.

Oświetlenie pełni olbrzymią rolę, za słabe światło może doprowadzić do pogorszenia wzroku malucha. Pamiętaj by światło padało od strony ręki niepiszącej, czyli jeśli Twoje dziecko jest praworęczne niech lampka będzie ustawiona z lewej strony.

Dobrze jest, jeśli w pokoju młodego ucznia znajduje się wiele szafeczek, szuflad i innych miejsc, gdzie dziecko może umieści swoje książki, zeszyty i przybory szkolne. To pomoże na dłużej utrzymać w pokoju malucha porządek.