POLECAMY

Czy wiesz jak nauczyć się wiersza na pamięć?

Drobnostka! Dzięki tym radom uda Ci się to znakomicie i bez żadnych trudności!

Wybrany wiersz napisz na oddzielnej kartce wyraźnie oddzielając każdy wers oraz strofę. Jeśli będzie Ci to potrzebne przepisz go kilka razy, za każdym razem staraj się pisać go zerkając jak najrzadziej na jego oryginalny tekst.

Zrozum wiersz, postaraj się wczuć w tekst, zinterpretować go – dzięki temu przywiążesz się do niego bardziej emocjonalnie i będziesz mógł uczyć się go z większą pasją i chęcią.

Ucz się go stopniowo zaczynając od pojedynczych strof, potem je łącz i mów starając się zachować ich kolejność.

Poproś kogoś o wysłuchanie Twojej recytacji, ewentualnie nagraj siebie i potem wysłuchaj swego wystąpienia. Jest to niezbędne by odnaleźć w nim błędy językowe, pomyłki i móc je skorygować. Jeśli popełnisz pomyłkę z trakcie mówienia, nie poprawiaj się, a kontynuuj swoje wystąpienie. Kolejnym razem staraj się by do pomyłki już nie dochodziło.

Deklamuj przed lustrem, gdyż to pozwoli Ci zauważyć jak zachowuje się Twoje ciało oraz jaką masz mimikę twarzy. Uważaj by była spokojna, ale równocześnie nie wyrażała uczuć i emocji niezgodnych z tym, co mówisz, bo możesz być posądzony o niewiarygodność.

Nie ucz się wiersza na dzień przed jego recytacja lub późno w nocy, kiedy Twoja koncentracja jest zbyt niska. Rób to najlepiej przy naturalnym świetle, bez udziału muzyki ani innych odgłosów, które mogą Cię rozproszyć.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)