POLECAMY

Czy wiesz jak napisać reportaż?

Reportaż jest dziennikarsko-literackim gatunkiem publicystycznym. Autor reportażu jest świadkiem opisywanych wydarzeń i na podstawie zebranych informacji kształtuje obraz tego wydarzenia. Jak dobrze go napisać? Oto kilka moich porad:

Przed pisaniem postaraj się sie odpowiedzieć sobie na następujące pytania: - kto jest główną postacią opisywanych przez ciebie wydarzeń i dlaczego to właśnie tą osobę wybrałeś? - co takiego wydarzyło się w otoczeniu tej osoby, że zdecydowałeś się o tym pisać? - gdzie i kiedy się to wydarzyło? - po co chcesz pisać na ten temat?

Zbierz posiadane materiały i wybierz spośród nich to, co wydaje ci się najbardziej interesujące.

Wymyśl tytuł. Dobrze będą w nim wyglądały odpowiednio dobrane związki frazeologiczne albo pytania retoryczne. Przygotuj też nazwy dla śródtytułów.

Jeżeli chcesz uzyskać wrażenie dynamizmu w twoim reportażu to już na samym wstępie przejdź do opisu całego wydarzenia albo miejsca. Posługuj się też krótkimi, prostymi zdaniami.

W reportażu możesz przytaczać wypowiedzi twoich rozmówców zarówno w mowie niezależnej (cytat), jak i w mowie zależnej.

Przed zakończeniem ważne jest abyś zrelacjonował wszystkie swoje poczynania dotyczące badania opisywanej sprawy bez względu na ich efekt końcowy.

Zakończenie też jest bardzo istotną częścią reportażu. Dlatego warto postarać się sie o dobranie odpowiedniej treści i formy. Możesz zakończyć przytaczając czyjąś wypowiedź, albo stawiając pytanie, które nasunie czytelnikom odpowiednie wnioski.

Pamiętaj podczas pisania o tym, że kształtujesz opinię czytelnika i chcesz zainteresować go tym wydarzeniem. Postaraj się nie lać wody i podawać nieprawdziwych faktów. Utrzymuj też dynamiczną, napiętą atmosferę w wypowiedzi, ponieważ dzięki temu czytelnicy wciągają się w twój reportaż.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)