Czy wiesz co to jest kaucja, kiedy wynajmujesz mieszkanie?

Kaucja, to słowo które często pojawia się w ofertach internetowych, gdy poszukujemy mieszkania do wynajęcia. Jednak niedoświadczeni studenci często nie wiedzą co to słowo oznacza.
/ 04.09.2010 13:18

Z języka łacińskiego słowo kaucja oznacza - środek ostrożności, rozwaga. To wytłumaczenie wskazuje w jakim celu najemca oczekuje od lokatorów kaucji. Jest to forma asekuracji przed nie wywiązaniem się z umowy. Po podpisaniu umowy wynajmujący płaci kaucje, w celu zabezpieczenia przed oszustwem i malwersacją.

Kaucja w przypadku wynajmu mieszkań dla studentów jak i dla innych wynajmujących ma również drugie znaczenie. Są to pieniądze, które pokrywają straty kiedy mieszkanie zostanie zniszczone lub ulegnie jakiemuś uszkodzeniu.

Niektórzy najemcy nie oczekują kaucji. Najczęściej jednak jest ona gwarancją dla obu stron. Dlatego warto ją zapłacić. Wysokość kaucji to najczęściej koszt wynajmu jednego miesiąca, jednak nie jest to reguła, która określa wysokość kaucji.

Wszystkie podpunkty dotyczące kaucji należy uwzględnić w umowie. Ważne jest aby w umowie znalazła się informacja, że kaucja jest zwrotna co oznacza, że kiedy skończy się okres wynajmu, kaucja jaką zapłaciliśmy na początku zostanie nam zwrócona. Oczywiście jeśli dopełnimy wszystkich punktów umowy oraz nie wyrządzimy żadnych strat.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)