POLECAMY

Czy warto wziąć udział w wymianie?

Otwarte granice między państwami Unii Europejskiej znacznie ułatwiły wyjazdy zagraniczne uczniom. Kiedyś, by wziąć udział w wycieczce zagranicznej, która i tak była dość droga trzeba było wyrobić paszport, co dla części rodzin stanowiło pewien kłopot.
Czy warto wziąć udział w wymianie?

Obecnie przynajmniej po państwach UE można podróżować bez paszportu. Znika więc dodatkowy wydatek. Wymiana uczniów jest może mniej popularna niż wymiana studencka niemniej jednak ma miejsce.

A od czego może się zacząć wymiana?

Wystarczy, że nauczyciel języka obcego już w szkole podstawowej zainicjuje pisanie listów do uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w innym państwie. Co prawda język polski nie jest tak popularny jak język angielski czy niemiecki, jednak takie pisanie listów może być obopólną korzyścią dla uczniów polskich i np. francuskich - ponieważ będziecie się ze sobą porozumiewać w języku angielskim, którego uczą się dzieci w polskiej i w francuskiej szkole.

Można też nawiązać współpracę z polską szkołą działającą za granicą. Wówczas Wy będziecie szlifować angielski, a oni polski. Taka znajomość może być początkiem wymiany uczniowskiej w przyszłości.

Niezapomniana wycieczka

Kończąc szkołę podstawową możecie wziąć udział w takiej kilkudniowej wymianie uczniowskiej.

Wcześniejsza znajomość sprawi, że nie będziecie w swoich domach gościć obcych osób, a kolegów i koleżanki, których znacie już kilka miesięcy, a nawet lat. Z kolei Wy, gdy pojedziecie z rewizytą to nie do obcych ludzi, a z wizytą do przyjaciół. 

Polecamy: Dzieci w obronie prawa

Wiele korzyści z wymiany

Z wymiany uczniowskiej płyną liczne korzyści, dlatego warto w niej wziąć udział. Po pierwsze macie szansę na zawarcie znajomości z obcokrajowcami, doskonalenie znajomości języka, poznanie kultury i zwyczajów obcego kraju. Jest to również szansa na ciekawą wycieczkę.

A nawiązane w ten sposób znajomości mogą okazać się długoletnią przyjaźnią. 

Czytaj także: Jak hartować młode charaktery?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/4 lata temu
Moim zdaniem kazdy sposób jest dobry zeby nauczyc sie jezyka. Nawet jesli to miałaby byc taka wlasnie wymiana. Ale moje dziecko poki co chodzi do SpeakUp.
/6 lat temu
Masz racje, od najmłodszych lat trzeba wysyłać dziecko na kursy. A jesli chodzi o Speakup, to rzeczywiscie ludzie sobie polecają i bardzo zachwalają.
/6 lat temu
Wymiana jest ok pod warunkiem ze juz sie lizneło troszkę jezyka i znamy jakies podstawy. Wiec kolejnośc powinna byc taka- kursy jezykowe, potem własnie dospiero wymiana.
POKAŻ KOMENTARZE (4)