Naucz się dawać – to umocni Wasz związek/ fot. Shutterstock

Czy warto nosić aparat ortodontyczny?

Hasło aparat ortodontyczny brzmi dla Ciebie jak wyrok? Spokojnie – czasy, gdy wyszydzano brzydule z aparatem na zębach, odeszły już do lamusa. Dowiedz się więcej o ortodoncji i rodzajach aparatów i przekonaj się, że warto!
/ 05.10.2010 11:34
Naucz się dawać – to umocni Wasz związek/ fot. Shutterstock

Manifest

Potraktuj aparat ortodontyczny jako manifest. Dzięki niemu wszyscy wokoło dowiedzą się, że dbasz o swoje zdrowie i wygląd. Szeroki uśmiech pomimo metalowych zygzaczków na zębach to również oznaka dystansu do siebie i poczucia własnej wartości.

Czym właściwie jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Ta dziwna nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: orthos – prosty i odous – ząb. Terapia prowadzona przez ortodontę poprawia wzajemne ułożenie zębów względem siebie i wpływa korzystnie na proporcje i wygląd twarzy.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome są stosowane przede wszystkim u dzieci i młodzieży, w okresie kiedy ich organizm nadal rośnie. Mogą być samodzielnie wkładane i wyjmowane. Zastosowane w porę dają bardzo dobre efekty, ale tylko wtedy jeśli ściśle przestrzegasz zaleceń lekarza – w szczególności czasu noszenia.

Aparat stały

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni ortodontycznych), które przyklejane są do szkliwa na powierzchni zębów. Do nich mocuje się sprężyste druty, będące właściwym źródłem siły działającej na zęby. Wśród aparatów stałych rozróżnia się tzw. aparaty metalowe i estetyczne. Aparaty metalowe są nieco tańsze i dają możliwość urozmaicania swojego wizerunku poprzez zastosowanie kolorowych gumek utrzymujących łuk. Do aparatów estetycznych zaliczamy: ceramiczne, kryształowe lub kompozytowe – swoją nazwę zawdzięczają temu, że są znacznie mniej widoczne.

Czytaj też: Jak radzić sobie z kompleksami?

Czasem trochę boli…

Pierwsze dni po założeniu aparatu stałego mogą dać Ci w kość. Boli, ciągnie, rwie, przeszkadza, uwiera, drapie… Szczególnie ekstremalnym doznaniem jest próba ugryzienia czegokolwiek. Brr… Spokojnie – każdy ból kiedyś mija (piękno wymaga wyrzeczeń). Po kilku dniach Ty i Twoja szczęka przyzwyczaicie się do aparatu.

Jak przetrwać pierwsze dni?

Pierwsze dni najłatwiej przetrwać żywiąc się wyłącznie półpłynnymi pokarmami. Kisielki, jogurciki, przeciery owocowe, zmiksowane zupki – jednym słowem wszystko co nie wymaga gryzienia.

W chwilach zwątpienia polecam kanadyjski serial animowany „Aparatka” (ang. Braceface). Bohaterką jest nastoletnia Sharon, nazywana Aparatką. Jej przezwisko wzięło się od aparatu ortodontycznego, który jest przyczyną wielu zmartwień dziewczynki (przygody „Aparatki” można znaleźć w internecie).

Czytaj też: Mam okres! Cała prawda o pierwszej miesiączce

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.06.2019 14:47
20.06.19r Jadę na zakładanie aparatu (mam proste zęby, ale krzywy zgryz ) i mimo mojego wieku (14 lat) troszkę się tym denerwuje ;D Ale cóż... dla idealnego piękna trzeba troszkę pocierpieć ;DD