POLECAMY

Nastoletnia mama: czy mogą wyrzucić mnie ze szkoły przez ciążę?

Martwisz się, że w związku z ciążą możesz zostać wrzucona ze szkoły? Dowiedz się, czy i jakie przepisy cię przed tym chronią!
Nastoletnia mama: czy mogą wyrzucić mnie ze szkoły przez ciążę? fot. Fotolia

Skąd bierze się niepokój związany z możliwością wyrzucenia ze szkoły dziewczyny w ciąży?

Wszędzie można spotkać osoby, dla których ludzie znajdujący się w sytuacjach niestandardowych stają się przedmiotem nienawiści i uprzedzeń. I choć obecne polskie szkolnictwo wyższe stoi na wysokim poziomie, to z przykrością należy odnotować fakt istnienia ogromnej nietolerancji ze strony pedagogów w polskich szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach.

Z taką właśnie sytuacją możemy mieć do czynienia, kiedy w klasie pojawia się dziewczyna z widoczną ciążą. Wiąże się to z nieumiejętnością zakwalifikowania takiej osoby do schematów postępowania i nauczania. Uczennica w ciąży niczym nie różni się od innych uczniów.

Czy istnieją przepisy prawne chroniące przed skreśleniem z listy uczniów?

Możliwości nauki dziewczyny w ciąży nie odbiegają od możliwości jej rówieśników. Jedyną różnicą są związane z jej stanem reakcje ciała (np. wymioty, parcie na pęcherz), które mogą utrudniać normalny przebieg zajęć lekcyjnych.

Ciąża nie może być więc powodem do wyrzucenia ze szkoły!

Nie istnieją żadne podstawy prawne, które nakazywałyby dyrekcji szkoły skreślać ciężarną z listy uczniów. Jednakże wiemy, że do takich incydentów dochodzi...

Do kogo skierować się z prośbą o pomoc?

W tym względzie ciężarną chronią przepisy prawne zawarte w Karcie Podstawowej Praw Człowieka. Na straż przestrzegania tych praw stoi Rzecznik Praw Człowieka oraz Rzecznik Praw Dziecka. Warto też pamiętać o pomocy, jaką można uzyskać dzięki rozmowie z psychologiem szkolnym. Może się okazać, że będzie to dobry mediator pomiędzy pracownikami szkoły a nastolatką.

Już niedługo zostaniesz mamą? Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami!


Dyskutuj i nie daj się zbyć, że to „babskie sprawy”. To są wasze WSPÓLNE sprawy i nic nie da uciekanie od tego tematu. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa.

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się ze specjalistą z DoulaSERVICE za pośrednictwem TELEFONU ZAUFANIA: 603-897-586

Więcej informacji o działalności DoulaSERVICE znajdziesz na www.doulaservice.pl


na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Wójcik-Brylskiej, Douli z DoulaSERVICE
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)