POLECAMY

Chroń kości przed osteoporozą, zanim będzie za późno

Osteoporoza coraz częściej dotyczy młodych. Ta bagatelizowana choroba kości, na którą zachoruje wiele osób około 50. roku życia, jest w stanie odebrać zdrowie i życie. Jak podjąć z nią walkę, zanim będzie za późno, opowiada dr Andrzej Z. Sawicki na łamach „Wysokich obcasów”.
Chroń kości przed osteoporozą, zanim będzie za późno

W wywiadzie dla „Wysokich obcasów” z 16.04.2011, pod tytułem „Kość niezgody”, dr Andrzej Z. Sawicki z Centrum Medycznego Osteomed przestrzega przed bezobjawową, zabójczą dla kości i naszej sprawności, a także życia chorobą, jaką jest osteoporoza.

„1,6 mln złamanych kości biodrowych, 1,7 mln – przedramion i 1,4 mln zmiażdżonych kręgów kręgosłupa” – dr Sawicki podkreśla rozmiar spustoszeń, jakich osteoporoza dokonuje w rok czasu, niczym klęska żywiołowa. Niestety osteoporoza dotyczy coraz częściej młodych ludzi – nawet dwudziestokilkuletnich. Choroba może być praktycznie bezobjawowa – pierwszym sygnałem jest dopiero poważne złamanie lub niski wzrost – świadczy o złamaniu lub pęknięciu kręgów.

Jak wytłumaczyć istotę choroby? Doktor zaczyna od kości: w ciągu naszego życia kość wciąż się zmienia – niszczy się po to, by móc się odbudować. Ten proces przemiany materii sprawia, że co ok. 10 lat mamy praktycznie nową tkankę kostną (podobnie jest z innymi tkankami w naszym organizmie, np. skórą, która odnawia się co 2 tygodnie). Dwa typy komórek – osteoklasty i osteoblasty – ustawicznie regenerują i odmładzają wnętrze kości.

Osteoporoza to stan, w którym – u starszych osób – proces niszczenia kości jest niewspółmierny do możliwości ich odbudowania, np. z powodu niedoboru wapnia. U młodszych natomiast geneza choroby jest najprawdopodobniej genetyczna – komórki kości regenerują się tylko w małym stopniu.

Jak nie dopuścić do osteoporozy, która może skutkować poważnymi urazami, takimi jak złamanie nadgarstka, biodra, kręgosłupa (a co 4. osoba umiera z powodu takiego złamania)? Doktor Sawicki odpowiada: jeść dużo wapnia, w ilości 1000-1500 mg dziennie. Najlepszym jego źródłem jest mleko, serwatka, maślanka, żółty ser, suplementy. Prócz wapnia niezbędna jest witamina D w ilości 600-1000 mg dziennie. Z kolei przedawkowanie ich obu może być szkodliwe.

Trzecim zaleceniem jest sport – najlepiej od młodego wieku. „Mówi się, że zwolnienia dziewczynek z WF to pierwszy krok ku osteoporozie”, podkreśla dr Sawicki. „Brak ruchu sprawia, że osteoblasty nie otrzymują dość bodźców i tempo tworzenia nowych kości gwałtownie spada. (…) Ale pamiętać trzeba, że zaniedbań z wczesnej młodości nie można bezmyślnie nadrabiać w wieku dojrzałym”. To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto uprawiać sport regularnie, już od młodego wieku.

Źródło: "Wysokie obcasy" 15.04.2011 /am

Czytaj też: Osteoporoza - sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
to prawda osteoporoza to straszna choroba;/ na szczęscie jest na nią dobry lek, który ostatnio znów pojawił się w aptekach Vigantiol się nazywa, brałam go jako dziecko i mogę polecić go śmialo ;)