POLECAMY

Jak reagować na żądania nastolatków?

Dzieci im starsze, tym więcej żądają od rodziców. Nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Przeczytaj nasze podpowiedzi!
Jak reagować na żądania nastolatków? fot. Fotolia

Roszczenia dorastających dzieci bywają kłopotliwe. Niektóre jesteśmy gotowi spełniać, innych absolutnie nie. Podpowiadamy, jak o tym rozmawiać, by nie stracić kontaktu z pociechą, a przy tym być w zgodzie ze sobą.

1. Kup mi najnowszy model iPhone’a

Nastolatek żąda, byś zafundowała mu drogi sprzęt elektroniczny? Postaraj się sprowadzić jego roszczenia do rozmowy „równego z równym”.
Zapytaj spokojnie: „Prosisz mnie o to czy pytasz, czy to zrobię?”. Nastolatek prawdopodobnie się zreflektuje i zmieni ton. I o to chodzi! Zapytaj dziecko, po co mu taki gadżet i w jaki sposób zamierza z niego korzystać, sprawdź też jego cenę. Gdy zbierzesz komplet informacji, zastanów się, jak postąpić, by być w zgodzie ze sobą.

2. Chcę ubierać się w swoim stylu

Denerwuje cię, że córka do szkoły stroi się jak na imprezę, a syn paraduje w koszulkach z trupimi czaszkami? Wygląd jest dla nastolatków ogromnie ważny. Dlatego młodzież eksperymentuje z ubraniami, fryzurami i makijażem. Z tobą pewnie było podobnie... Dlatego szanuj opinie nastolatka, ale mów też szczerze o swoich obawach. Jeśli nastolatek powie, że chce wyglądać tak, jak rówieśnicy, zgódź się na to z zastrzeżeniem, że ekstrawaganckie stroje może nosić po lekcjach. Wówczas daj mu dużo swobody!

3. Chcę zrobić sobie tatuaż

Większość młodych ludzi czuje potrzebę wyróżniania się. Tatuaż doskonale się do tego nadaje. Sprzeciw rodziców odnosi odwrotny do zamierzonego skutek, bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Dlatego zamiast formułować zakazy, lepiej pokazać nastolatkowi, że cenisz jego indywidualność. Porozmawiaj z dzieckiem o stylu, który mu się podoba. Możesz też grać na czas. Poproś dziecko, by przygotowało projekt wymarzonego tatuażu. Zaproponuj, by poczekać z decyzją rok. Jeśli wówczas nastolatek wciąż będzie chciał mieć dokładnie taki sam tatuaż jak dziś, zgodzisz się, by go zrobił.

4. Chcę wracać późno z imprez

Rozmowę na temat późnych powrotów zacznij, gdy młody człowiek poinformuje cię, że został zaproszony na imprezę, a nie kiedy stoi w drzwiach gotowy do wyjścia. Powiedz, że nocne wyjścia wiążą się z pewnym niebezpieczeństwem. Przyznaj, że boisz się o dziecko i zapytaj, co nastolatek może zrobić, by cię uspokoić. Jeżeli zdecydowanie nie chcesz, by dziecko samo późno wracało do domu, zaproponuj, że po nie przyjedziesz. Umówcie się, że wyjdzie do ciebie o określonej godzinie.

5. Nie wchodźcie do mojego pokoju

Nastolatki nie chcą wpuszczać rodziców do pokoju wówczas, gdy ci narzekają na panujący w nim bałagan. Chcesz mieć wgląd w życie dziecka? Nie zwracaj uwagi na otaczający je rozgardiasz. Jeśli nieporządek utrudni ci życie, ustal żelazne zasady życia domowego, spisz je na kartce i powieś w widocznym miejscu. Mogą to być, np. „można żyć w nieładzie, ale nie wolno trzymać w pokoju resztek jedzenia”, „nie będę prać ubrań porzuconych na podłodze. Muszą trafić do kosza na bieliznę”. Im jaśniejsze zasady, tym większa szansa, że będą przestrzegane.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych, opublikowanego w miesięczniku Poradnik Domowy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)