Bezpieczne kolonie - 4 rzeczy, o które musisz zadbać

Dowiedz się, o co musisz zadbać, by dziecko było bezpieczne podczas wakacyjnego wyjazdu!
/ 17.07.2014 08:37

Kolonie to dla dzieci pierwszy samodzielny wyjazd. Poznaj 4 zasady, dzięki którym twoje dziecko spędzi lato z dala od zagrożeń.

Bezpieczne  koloniach - 4 rzeczy o które musisz zadbać

fot. Fotolia

 

1. Dopilnuj, by dziecko nie zgubiło bagażu

W podróży łatwo stracić z oczu torbę. Na szczęście, nawet gdy dojdzie do zguby, można szybko sprawdzić, co dzieje się z bagażem. Rodzice coraz częściej decydują się na zakup osobistych lokalizatorów GPS, które wszyte 
w kieszeń torby podają informację o jej lokalizacji.

 

2. Zadbaj, by dziecko nie zaginęło w tłumie ludzi

Podstawą jest wytłumaczenie dziecku, że zwiedzając obce miasta nie powinno oddalać się od grupy i zawsze trzymać się blisko opiekuna. Eksperci podkreślają, że warto też pomyśleć o kupnie gadżetu, jak GPS i alarm w zegarku ręcznym. Dzięki niemu dziecko może poinformować o swoim położeniu i bezpiecznie odnaleźć się w obcym miejscu.

 

3. Uchroń dziecko przed używkami

Na koloniach starsze dzieci mogą mieć kontakt z używkami. Zaufanie rodzica to jedno, ale umiarkowana kontrola pozwala lepiej chronić przed tego typu zagrożeniami. Dlatego na czas wyjazdu można np. zabezpieczyć telefon dziecka specjalnym programem monitorującym na smartfona. Daje on rodzicowi wgląd w historię wiadomości i rozmów prowadzonych przez dziecko.

 

4. Ostrzeż pociechę przed złym towarzystwem

Wakacyjne wyjazdy sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. Ważne, by dzieci poznawały swoich rówieśników i uczyły się budowania relacji. Rolą rodzica jest natomiast sprawdzenie, czy nowi koledzy tworzą odpowiednie towarzystwo. Najłatwiej zrobić to w Internecie. Dzięki portalom społecznościowym jesteśmy w stanie ocenić, z kim rozpoczęło znajomość nasze dziecko.

Na podstawie informacji prasowej Spy Shop