Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Coraz więcej dzieci regularnie korzysta z Internetu. Co zrobić, aby nic im nie zagrażało? Poznajcie 10 prostych porad dla rodziców i ich podopiecznych, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci.
/ 12.02.2013 07:38

Coraz więcej dzieci regularnie korzysta z Internetu. Co zrobić, aby nic im nie zagrażało? Poznajcie 10 prostych porad dla rodziców i ich podopiecznych, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci.

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Fot. Depositphotos

Kampania firmy Norton pod hasłem „Serfuję. Respektuję” nawołuje internautów do szanowania się nawzajem w sieci. Jej zadaniem jest informowanie i edukowanie użytkowników o tym, jak zwiększyć osobiste bezpieczeństwo w internecie, przez wzięcie odpowiedzialności za swoje działania i szanowanie praw innych osób. Jedną z kluczowych kwestii jest tu cyberprzemoc, która staje się coraz poważniejszym problemem i może mieć miejsce zarówno za pośrednictwem komputerów, jak i urządzeń przenośnych. Dorośli muszą edukować swoje dzieci w zakresie zachowania w sieci, aby mieć pewność, że unikają one rozmów z nieznajomymi i nie akceptują próśb o dołączenie do grona znajomych od nieznanych osób. Warto też skrócić czas spędzany przez dzieci w internecie lub ograniczać aplikacje pobierane przez nie na telefony komórkowe, aby zapobiec tego typu sytuacjom.

Marian Merritt, ekspert bezpieczeństwa internetowego Norton, przygotowała 10 prostych porad dla rodziców i ich podopiecznych, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci.

1. Nie dziel się swoimi danymi – nie umieszczaj w sieci poufnych informacji, takich jak Twój domowy adres, nr telefonu czy adres pracy Twoich rodziców, ponieważ cyberprzestępcy mogą użyć tych danych do stworzenia w sieci fałszywych profili z wiarygodnymi informacjami.
2. Co wędruje do sieci, zostaje w sieci – używaj ustawień prywatności, by mieć pewność, że tylko Twoi znajomi oraz rodzina mogą zobaczyć zdjęcia, które umieszczasz w internecie. Unikaj zamieszczania informacji o wakacjach, mogą być wskazówką dla przestępców, że Twojej rodziny nie ma w domu!
3. Sprawdzaj ustawienia prywatności – upewnij się, że na Twoich profilach w sieciach społecznościowych ustawiłeś odpowiednie zabezpieczenia, tak by tylko Twoi znajomi mogli zobaczyć osobiste informacje na Twój temat. Używaj ustawień prywatności by szczegółowo określić, kto może zobaczyć Twoje posty, zdjęcia i filmy.
4. Bezpieczne hasła – podzielenie się Twoim hasłem z rodzicami jest mądrym pomysłem, ale pamiętaj by nie dawać go przyjaciołom, nawet, jeśli przyrzekną, że nikomu go nie zdradzą! Tworząc hasło zadbaj o to, by nie było to coś, co inni mogą łatwo odgadnąć, jak np. imię Twojego zwierzaka. Używaj liter i cyfr oraz wielkich i małych znaków.
5. Zawsze chroń swoje urządzenia przenośne – upewnij się, że Twoje urządzenia przenośne są chronione blokadą ekranu i numerem PIN, by zawarte w nich osobiste informacje pozostawały bezpieczne. Korzystaj z aplikacji zabezpieczających, by w razie kradzieży lub zgubienia urządzenia można było łatwo wymazać zawarte w nim informacje.
6. Nie rozmawiaj z nieznajomymi – zarówno będąc w wirtualnym jak i prawdziwym świecie nie nawiązuj kontaktów z nieznajomymi i zawsze powiadamiaj rodziców, jeśli ktoś obcy próbował zostać Twoim znajomym. Zdarza się, że ludzie, z którymi rozmawiasz online nie są tymi, za których się podają. Osobistymi informacjami dziel się wyłącznie z przyjaciółmi, rodziną i ludźmi, których znasz w „prawdziwym świecie”.
7. Słuchaj doświadczonych dorosłych – oni zawsze będą się o Ciebie martwić. Pomóż im się uspokoić nie rozmawiając przez internet z obcymi a także nie spędzając w nim zbyt wiele czasu.
8. Uważaj na niebezpieczne i nieznane strony internetowe – kiedy robisz zakupy w sieci korzystaj ze znanych sklepów o dobrej reputacji. Upewnij się, że płatności odbywają się za pośrednictwem bezpiecznych stron internetowych, które możesz rozpoznać po adresie zaczynającym się od https oraz symbolu kłódki na pasku adresowym przeglądarki.
9. Uważaj, w jakie linki klikasz – unikaj wchodzenia na odnośniki z poczty internetowej, komunikatorów czy sieci społecznościowych, jeśli nie masz pewności, że pochodzą od osób, które znasz. Cyberprzestępcy mogą również włamać się na konta twoich znajomych i podszywając się pod nich wysyłać wiadomości, że mają kłopoty i potrzebują finansowego wsparcia. Nie wierz w komunikaty, które brzmią podejrzanie lub zawierają zadziwiająco dobre oferty.
10. Upewnij się, że używasz aktualnego oprogramowania zabezpieczającego – jest ono teraz dostępne na wielu urządzeniach: komputerach, smartfonach czy tabletach. Sprawdź czy posiadasz najbardziej aktualną wersję, tylko taka zapewni Ci bezpieczeństwo.

Źródło: materiały prasowe