POLECAMY

Żywienie dziecka w pierwszym roku życia – miesiąc po miesiącu

Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ważny. W tym czasie dziecko rośnie bardzo szybko, dlatego powinno być prawidłowo odżywione. Jakie posiłki i kiedy wprowadzać dziecku karmionemu piersią i sztucznie?
Żywienie dziecka w pierwszym roku życia – miesiąc po miesiącu

Karmienie dziecka piersią to najprostszy i najwłaściwszy sposób żywienia. Gdy mama nie może karmić piersią, dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym.

Niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze cztery miesiące życia. Pod koniec piątego, a na początku szóstego miesiąca można dziecku wprowadzać pierwsze posiłki uzupełniające. Najpierw jest to zupa przecierana z warzyw z dodatkiem glutenu, czyli z kaszą manną. Z miesiąca na miesiąc dieta dziecka jest coraz bardziej urozmaicona.

Jakie posiłki i produkty powinny się znaleźć w jadłospisie dziecka karmionego piersią?

Zobacz: Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią

Dziecko żywione sztucznie do 6. miesiąca życia powinno otrzymywać mleko początkowe. Później eksperci zalecają wprowadzenie mleka następnego. W każdym miesiącu rośnie porcja mleka podawanego dziecku, maleje natomiast ilość porcji. Od piątego miesiąca dziecku wprowadza się żywność uzupełniającą.

Zobacz: W jaki sposób rozszerzać dietę dziecka żywionego sztucznie?

Nowe produkty wprowadza się do jadłospisu dziecka stopniowo i w bardzo małych ilościach. Obserwuj, czy u Twojej pociechy nie występują reakcje alergiczne na wybrane produkty.

Każdy nowy produkt musi być podany dziecku w formie rozdrobnionej.

Zobacz: Rozszerzanie diety niemowlęcia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)