10 przykazań zdrowych ząbków dziecka!

Martwisz się o zdrowie ząbków dziecka? Poznaj 10 warunków, dzięki którym będą piękne, zdrowe i zadbane!
/ 28.05.2014 14:25

Co zrobić, by dziecko nie zamieniło się w szczerbatego nastolatka? Oto 10 zasad, które nie doprowadzą do takiego scenariusza!

10 warunków, które musisz spełnić dla zdrowia ząbków dziecka!

fot. Fotolia

 

Po pierwsze: dbaj o dziąsła noworodka

O higienę jamy ustnej dbaj od początku życia dziecka, szczególnie jeśli jest karmione mlekiem zastępczym. Po każdym karmieniu przemywamy dziąsła, wnętrza policzków i powierzchnię języka. Najwygodniej taki zabieg wykonywać palcem owiniętym bawełnianą gazą i naparem z rumianku.

 

Po drugie: nie zarażaj i nie pozwalaj na to innym

Panuj nad odruchami i nie oblizuj smoczka, łyżeczki dziecka, nie całuj malucha w usta. W taki sposób najłatwiej zarazisz dziecko próchnicą. Zwracaj uwagę, by podobną ostrożność zachowywały wszystkie osoby w twoim otoczeniu.

 

Po trzecie: naucz dziecko pić wodę

Prostą metodą dbania o zęby jest picie wody od najmłodszych lat. Wypłukuje zalegające jedzenie, oczyszcza szkliwo i dziąsła, normalizuje pH w jamie ustnej, dzięki czemu bakterie nie rozwijają się tak szybko.

 

Po czwarte: jak najszybciej odstaw butelkę

Słodkie, owocowe soczki to także nieprzyjaciel zdrowego uśmiechu dziecka, zwłaszcza gdy są sączone godzinami z butelki. Takie długotrwałe kąpiele mleczaków w napojach bogatych w cukier i kwasy owocowe prowadzą do destrukcji szkliwa.  

 

Po piąte: nie karm wiecznie papkami

Przedłużania karmienia dziecka papkami sprzyja rozwojowi próchnicy, ponieważ oblepiające pokarmy dłużej zalegają na zębach. Papki mogą spowodować też, że w przyszłości twoje dziecko będzie miało zły zgryz.

 

Po szóste: wyrzuć smoczek

Wrogiem prawidłowego zgryzu jest smoczek uspokajacz. Na pewno nie powinno się go używać cały dzień, a także pozwalać dziecku z nim spać. Ruchy szczęk podczas ssania smoczka mogą negatywnie wpływać na rozwój narządu żucia. To samo tyczy się ssania palca.

 

Po siódme: zamień mycie zębów w zabawę

Mycie zębów to nie kara, a zabawa. Jeśli pokażesz dziecku, że myjesz zęby, ono uzna tę czynność na normalny element rozkładu dnia. Poranna i wieczorna zabawa w mycie zębów już z udziałem dziecka jest możliwa, od momentu gdy dziecko nauczy się wypluwać pastę.

 

Po ósme: dbaj o mleczaki

Wielu rodziców uważa, że „ważne” są tylko zęby stałe. Tymczasem bakterie próchnicotwórcze nie znikają z jamy ustnej z mleczakami. Atakują zawiązki zębów stałych wtedy, gdy niszczą zęby mleczne.

 

Po dziewiąte: nie strasz dentystą

Jeśli chcesz, żeby dziecko lubiło dentystę, nie strasz go nim, gdy objada się słodyczami. Kiedy iść na pierwszą wizytę do dentysty? Otóż najlepiej zaraz po pierwszych urodzinach.

 

Po dziesiąte: przygotuj do wizyty

Każde dziecko wymaga przygotowania do wizyty stomatologicznej, jeśli lekarz będzie sprawdzał stan zębów, a zwłaszcza gdy będzie je plombował. Mały pacjent powinien wiedzieć dokładnie, co się będzie działo. Z tego powodu wybierz lekarza, który lubi dzieci – powinien opowiedzieć dziecku o wszystkich czynnościach.

Na podstawie informacji prasowej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/07.02.2018 10:43
Do tego wszystkiego dodałabym systematyczne wizyty u dentysty. Bardzo dbam o to aby ząbki czyszczone były systematycznie i aby były zadbane. Co jakiś czas chodzę na kontrolę do CMPdent nawet częściej niż ze swoimi zębami.
/02.06.2014 11:16
Mnie ostatnio poleciła pani w aptece nowe lizaki dbające o ząbki, zapobiegające próchnicy Lizak Mniam Mniam. Dzieci posmakowały w nich bardzo :)