POLECAMY

Jak leczyć zaparcia u dzieci?

Nawet 30% dzieci na świecie może mieć zaparcia. Jak rozpoznać ten problem i pomóc dziecku? Wyjaśnia pediatra i dermatolog dziecięcy dr Bartosz Pawlikowski z kliniki Medevac!
Jak leczyć zaparcia u dzieci?

Jak często dzieci miewają zaparcia?

Zaparcie stolca występuje u 10% do 30% dzieci na świecie. W przeciwieństwie do zdrowych dzieci te cierpiące na zaparcia wypróżniają się co 2-10 dni. Stolce są twarde i oddawane z wysiłkiem, czasem towarzyszy im ból.

W niemal 90% u podłoża problemu leżą przyczyny czynnościowe, pozostałe przypadki mają podłoże organiczne (wady budowy jelita, alergia pokarmowa, celiakia, choroby układu mięśniowego i nerwowego, niedoczynność tarczycy).

Jakie są objawy zaparcia u dziecka?

Zaparcia objawiają się różnie, w zależności od wieku dziecka i nasilenia problemu, jednak zawsze występują twarde, zapieczone stolce oddawane z dużym wysiłkiem poprzedzonym postawą retencyjną u dziecka, które przestaje się bawić, spina pośladki, krzyżuje nogi, a po ustąpieniu parcia wraca do zabawy.

Typowym objawem jest to, że przed wypróżnieniem dzieci są płaczliwe, zlęknione lub rozdrażnione, a zaraz po nim uspokajają się. Czasem występuje brudzenie bielizny, bo maluch popuszcza przez nieco rozwarty odbyt. Dziecko przeważnie czuje się wzdęte i niechętnie je posiłki. Na stolcu lub bieliźnie może pojawić się krew (jej obecność wynika z uszkodzenia zwieracza); niestety, ten objaw mylony jest z biegunką i dziecko otrzymuje leki na biegunkę, co tylko nasila problem zaparcia.

Zobacz też: Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Jak leczyć zaparcia u dzieci?

Do zaparcia stolca może dojść z powodu niechęci do rezygnacji z pieluch (patrz: wstrzymywanie stolca), kojarzenia oddawania stolca z bólem i „dziwnym” uczuciem, wstrzymywania stolca np. w przedszkolu, by wypróżnić się w domu, w bezpiecznym i znanym miejscu. Problem należy skonsultować z lekarzem.

Jeszcze przed wizytą u lekarza należy podjąć próby usystematyzowania wypróżnień:

  1. Wprowadzić dietę bogatą w warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo oraz zwiększyć podawanie płynów – najlepiej wody niegazowanej lub przegotowanej.
  2. Zwiększyć aktywność fizyczną, która sprzyja sprawnej perystaltyce.
  3. Obserwować częstotliwość wypróżnień w celu dopasowania odpowiedniej farmakoterapii przez lekarza.

W terapii zaparć u dzieci lekarze najczęściej zalecają: wlewki doodbytnicze gotowe lub mieszanki soli fizjologicznej z laktulozą; makrogole; preparaty zawierające błonnik; rzadziej leki: sennozydy, bisakodyl (u starszych dzieci).

Całkowite wyleczenie z zaparcia stolca jest możliwe. Dieta obfitująca w błonnik zwykle zapewnia całkowitą normalizację konsystencji stolca oraz rytmu wypróżnień. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie zwlekało z wypróżnieniem i robiło to rytmicznie o tej samej porze doby.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry – przegląd kosmetyków

Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)