Zapalenie ucha środkowego u dziecka – przyczyny

Zapalenie ucha środkowego to wyjątkowo bolesna choroba. Jakie mogą być przyczyny zapalenia ucha środkowego u dziecka?
/ 29.12.2014 13:13

zapalenie ucha u dziecka

Fot. Fotolia

Zapalenie ucha środkowego u dziecka może spowodować niedosłuch

Zapalenie ucha środkowego jest jedną z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci. Większość dzieci choruje na zapalenie ucha przynajmniej raz w życiu.

Szczyt zachorowań przypada miedzy 6., a 18. miesiącem życia, natomiast po ukończeniu 7. roku życia ich częstotliwość wyraźnie się zmniejsza.

Większość zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe i jest poprzedzone infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Nieleczone, może powodować groźne powikłania w tym niedosłuch. Co robić, by do tego nie dopuścić i jak leczyć zapalenie ucha, podpowiada specjalista chorób dzieci – lek. med. Marta Kolek-Mizia.

Zobacz także: Wysiękowe zapalenie ucha – czemu trudno je rozpoznać?

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Zapalenie ucha bardzo często współistnieje z innymi chorobami infekcyjnymi dróg oddechowych. Spowodowane jest to niedojrzałością układu immunologicznego małego dziecka i brakiem odporności na większość powszechnych, ostrych zakażeń infekcyjnych.

Dzieci uczęszczające do przedszkoli i żłobków chorują częściej.

Czynnikami predysponującymi są:

  • sztuczne karmienie,
  • liczne starsze rodzeństwo,
  • ekspozycja na dym tytoniowy,
  • przerost migdałków,
  • wady twarzoczaszki i podniebienia.

Drugim ważnym czynnikiem wymienianym jako powód występowania częstych zapaleń ucha w wieku dziecięcym jest odmienna budowa trąbki słuchowej. U dzieci  jest ona krótsza i szersza niż u dorosłych, przebiega bardziej poziomo,  a jej ujście gardłowe znajduje się niżej.

Z tego względu, przenikanie czynników infekcyjnych drogą z jamy ustnej, gardła i nosogardła jest znacznie łatwiejsze. Uważa się, że przebyte ostre zapalenie ucha środkowego w wieku niemowlęcym usposabia do częstych nawrotów.

Według statystyk nawroty występują u ok. 50% dzieci poniżej 2. roku życia.

Źródło: Materiały prasowe Quality PR

Zobacz także: Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA