POLECAMY

Zapalenie gardła czy zapalenie nagłośni – jak je rozróżnić u dziecka?

Zapalenie nagłośni, mimo że początkowo przeważnie przypomina zapalenie gardła, rozwija się bardzo gwałtownie i może powodować zagrożenie życia. Jakie są objawy zapalenia nagłośni u dziecka? Co robić, gdy rozpoznamy, że to zapalenie nagłośni, a nie zapalenie gardła?
Zapalenie gardła czy zapalenie nagłośni – jak je rozróżnić u dziecka?

Czym jest zapalenie nagłośni?

Nagłośnia to część krtani, która zamyka wejście do niej, gdy przełykamy, zapobiegając tym samym zakrztuszeniu się podczas jedzenia i picia. Działa jak przełącznik między tchawicą a przełykiem. Podczas zapalenia nagłośni dochodzi do przekrwienia i obrzęku tej części krtani, co znacznie utrudnia oddychanie, a w najcięższych przypadkach może nawet prowadzić do bardzo nasilonej duszności.

Poważne objawy

Zapalenie nagłośni rozwija się przeważnie gwałtownie, w ciągu kilku godzin. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym, szczyt zachorowań przypada na 3-4 rok życia. Pierwsze objawy to ból gardła, silny i szybko narastający, utrudniający połykanie. Głos dziecka może być zmieniony, nazywany „baranim”, przeważnie dziecko unika mówienia, a także jedzenia i picia z powodu trudności w przełykaniu. Charakterystyczne jest przyjmowanie przez dziecko pozycji siedzącej, lekko pochylonej do przodu – ułatwia mu to oddychanie, ale oznacza też, że objawy choroby są już bardzo rozwinięte. Kaszel występuje rzadko, oddech może być świszczący. Gorączka jest wysoka, często jednak pojawia się skokowo. Wraz z postępującym obrzękiem nagłośni, nasila się duszność.

Czytaj więcej: Uwaga na zapalenie nagłośni u dzieci!

Co robić, jeśli to zapalenie nagłośni?

Jak najszybciej zawieźć dziecko do lekarza! Jeśli objawy są już znacznie nasilone, nie będzie błędem zawiezienie dziecka od razu do szpitala. Zapalenie nagłośni to bardzo ciężka choroba, która stanowi zagrożenie życia i dlatego bezwzględnie wymaga hospitalizacji. Narastający obrzęk nagłośni sprawia, że dziecko zaczyna się dusić. Dziecko z zapaleniem nagłośni może wymagać intubacji, czyli wprowadzenia do tchawicy rurki umożliwiającej oddychanie. Czasem zabieg ten wykonuje się jeszcze przed wystąpieniem silnej duszności, żeby zapobiec temu powikłaniu. Poza tym intubacja przy obrzękniętej nagłośni może być niemożliwa i koniecznością jest wtedy tracheotomia lub konikotomia czyli nacięcie tchawicy. Leczeniem przyczynowym zapalenia nagłośni są antybiotyki, np. ceftriakson.

Polecamy: Prawdy i mity o wirusowym zapaleniu gardła

Szczepienie to podstawa profilaktyki

Zapalenie nagłośni jest w większości przypadków powodowane przez pałeczki Haemophilus influenzae z grupy B. Od niedawna szczepienie dzieci przeciwko zakażeniom tą bakterią jest obowiązkowe i tym samym bezpłatne – jest to szczepionka przeciw Hib (Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje jednak szczepionek skojarzonych). Powszechne szczepienia znacznie zmniejszyły ilość zachorowań na zapalenie nagłośni.

Pamiętaj! Każda infekcja gardła może być podejrzana, więc nigdy nie lekceważ jej objawów u Twojego dziecka. Lepiej upewnić się u lekarza, że ból gardła to tylko niegroźne przeziębienie. Szczepienie dziecka na Hib zmniejsza ryzyko zapalenia nagłośni.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)